Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-19| GNSS, Firma

Asseco zaangażuje się w program Galileo

Firma Asseco Poland podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na budowę nowych narzędzi informatycznych wspierających pracę europejskiego systemu nawigacji Galileo. Realizacja dwóch projektów o wartości prawie 1,8 mln złotych trwać będzie dwanaście miesięcy.


Asseco zaangażuje się w program Galileo <br />
fot. ESA
fot. ESA

W ramach pierwszego przedsięwzięcia opracowane zostaną nowe narzędzia wykorzystywane w systemie EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) wspomagającym pomiary GPS. Zadaniem Asseco Poland jest między innymi analiza danych potrzebna do poprawnego wyliczania niezbędnych poprawek dla systemów nawigacji satelitarnej wykorzystywanych w międzynarodowym ruchu lotniczym i transporcie morskim. Firma odpowiadać będzie także za rozszerzenie zakresu danych wykorzystywanych w systemie o dane pochodzące z uruchomionego w drugiej połowie grudnia 2016 r. europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Drugi z projektów – SPEED Scenario Manager (S-SM), zakłada przeprowadzanie symulacji, w ramach których zbierane będą dane dotyczące pracy satelitów, takie jak ich pozycja, siła sygnału czy okresy zanikania. Asseco Poland odpowiadać będzie za narzędzie współpracujące z systemem EGNOS, które zarządza konkretnymi scenariuszami symulacji, a także za podniesienie wydajności całego systemu oraz zapewnienie poprawnej pracy narzędzi po zrealizowaniu projektu.

– Statystyczny pasażer samolotu nie zastanawia się nad tym, jakie systemy informatyczne dbają o to, by bezpiecznie i szybko dotarł do celu swojej podróży. Rozwiązania tworzone przez Asseco Poland na potrzeby ESA odpowiadają za to, że jego podróż przebiega bez zakłóceń. Jednocześnie realizujemy zadania mające na celu zwiększenie wydajności narzędzi już wykorzystywanych przez ESA – powiedział Zdzisław Wiater, zastępca dyrektora Pionu Administracji Publicznej Asseco Poland SA.

– Wymienione projekty są kontynuacją zadań już zrealizowanych przez Asseco na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sektor kosmiczny będzie w najbliższej przyszłości jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Bardzo ważne jest więc, by poprzez współpracę przy tego typu projektach zdobywać wiedzę i doświadczenie potrzebne do realizowania kolejnych, bardziej złożonych przedsięwzięć i umacniać pozycję Polski w sektorze kosmicznym – dodał Zdzisław Wiater.

Umowa podpisana przez Asseco Poland to kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się w 2014 r. Na potrzeby ESA stworzony został pierwszy zestaw analizatorów danych zbieranych przez system EGNOS (dla systemów GPS oraz GLONASS) oraz aplikacja generująca wizualizacje wyników analiz. Asseco Poland dokonało także migracji symulatorów statków kosmicznych do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform).

Źródło: Asseco Poland


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS