Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-17| Mapy

Bochnia w Atlasie Historycznym Miast Polskich

15 stycznia w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbyła się prezentacja publikacji pn. „Atlas Historyczny Miast Polskich – Tom V Małopolska, Zeszyt 4 Bochnia”.


Bochnia w Atlasie Historycznym Miast Polskich

Atlas pod redakcją prof. Zdzisława Nogi został wydany przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Autorami publikacji są: dr Zbigniew Beiersdorf – historyk architektury i urbanistyki, Jan Flasza – dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, dr hab. Bogusław Krasnowolski – historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Marek Materna – archeolog z Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni oraz prof. Zdzisław Noga z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W serii europejskiej „Atlasy historyczne miast” ukazało się już ponad 500 tomów z niemal wszystkich państw naszego kontynentu. Ich celem jest stworzenie podstawy źródłowej do badań porównawczych nad urbanizacją Europy i przemianami przestrzennymi miast. Poszczególne zeszyty tych atlasów są również bardzo przydatne do innych potrzeb – mogą być podstawą prac urbanistycznych, architektonicznych, konserwatorskich i przyrodniczych. Są pomocne dla celów pedagogicznych i dydaktycznych w szkołach i uczelniach wyższych, służą popularyzacji wiedzy o przeszłości miasta, stanowią wreszcie skuteczny sposób zabezpieczenia przed zniszczeniem najcenniejszych planów miasta, przeważnie rozproszonych w wielu miejscach w kraju i za granicą.

Ten ambitny program badawczy jest w Polsce na początku swej drogi. Atlas Bochni jest 4 zeszytem serii małopolskiej (poprzednie to: Kraków, Sandomierz, Wieliczka), przygotowanym dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Bochnia została wybrana z powodu swojej oryginalnej historii oraz znaczenia ekonomicznego dla państwa polskiego w dawnych wiekach. Zeszyt poświęcony Bochni zawiera m.in. plan katastralny miasta i wsi pod bocheńskich, które później znalazły się w jego granicach administracyjnych, najstarszy zachowany plan Bochni z 1792 roku, cenne plany posiadłości salinarnych, w tym zamku żupnego i szybów solnych.

Podczas spotkania redaktor i współautor publikacji – prof. Zdzisław Noga – podkreślił, że bez ogromnego zaangażowania oraz życzliwości wielu osób Atlas nie mógłby powstać. Szczególne podziękowania złożył na ręce dyrektora bocheńskiego Muzeum Jana Flaszy, burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego, zastępcy burmistrza Lucjana Roberta Cerazego oraz architekt miasta Dominiki Ropek.

Źródło: Urząd Miasta Bochnia


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS