Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-10| GIS, Mapy, Firma

Uber uwalnia dane o swoich kursach

W internecie ruszył serwis Movement, na którym udostępnione zostaną dane o 2 mld kursów wykonanych w ramach popularnej usługi Uber kojarzącej kierowców z pasażerami.


Uber uwalnia dane o swoich kursach

Obecnie dla Ubera po 450 miastach w 70 krajach jeździ ponad 160 tys. kierowców. Dziennie wykonują oni średnio 1 mln przejazdów, a ich łączna liczba w ciągu ostatnich 6 lat wynosi ponad 2 mld. Biorąc pod uwagę, że każdy kurs jest rejestrowany przez odbiornik GPS i przesyłany na serwery Ubera, daje to ogromną ilość cennych informacji, np. o natężeniu ruchu drogowego czy dominujących kierunkach przejazdu o różnych porach dnia.

Wraz z uruchomieniem serwisu Movement korporacja chce się nimi dzielić na wolnej licencji, choć stopniowo. Na początek udostępnia dane tylko na czterech aglomeracji: Waszyngtonu, Bostonu, Manili oraz Sydney. Co więcej, na razie mogą z nich korzystać jedynie uprawnieni, zalogowani użytkownicy. Z biegiem czasu zasoby te mają jednak stać się dostępne dla wszystkich internautów oraz większej liczby miast.

Uber liczy, że z bazy Movements będą korzystać lokalne władze do skuteczniejszego zarządzania transportem czy planowania przestrzennego. Za darmo dostają bowiem szczegółowe dane, na podstawie których można prowadzić różnorodne analizy ruchu samochodowego.

Oczywiście Uber zapewnia, że uwalniając swoje zasoby, ma na uwadze kwestie prywatności – wszystkie dane są bowiem zanonimizowane.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS