Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-05| Geodezja, Kataster

E-usługi w informacji przestrzennej ruszają w Małopolsce

W listopadzie 2016 r. Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził listę projektów, które otrzymają unijne dofinansowanie na rozwój e-usług w informacji przestrzennej. Pierwszy samorząd podpisał już w tej sprawie stosowną umowę.


E-usługi w informacji przestrzennej ruszają w Małopolsce

Pod koniec 2021 roku mieszkańcy powiatu brzeskiego zyskają powszechny dostęp do dokumentów geodezyjnych. Materiały, które dotychczas były dostępne tylko w urzędzie teraz trafią do bazy cyfrowej, co oznacza, że będą dostępne on-line. W praktyce oznacza to np. sprawniejsze przygotowanie dokumentacji projektowych. Umowę gwarantującą otrzymanie dofinansowania z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-20 podpisali 4 stycznia w Brzesku (na fot.) wicemarszałek Stanisław Sorys i starosta brzeski Andrzej Potępa.

– Rozwijanie e-usług w administracji to obecnie konieczność. Dążymy do tego, aby coraz więcej zasobów było dostępnych w formie cyfrowej. Pomagają w tym również środki z naszego regionalnego programu operacyjnego – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys. – Dotychczas dane i dokumenty geodezyjne były trudno dostępne. Wierzę, że również w tym obszarze czeka nas zmiana na lepsze. Jako zarząd województwa staramy się, aby informatyzacja w jak największym stopniu objęła małopolskie urzędy – dodał.

Na stworzeniu bazy cyfrowych zasobów geodezyjnych skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, którzy dane i dokumenty związane z informacją przestrzenną znajdą on-line, bez konieczności wizyty w urzędzie. Baza usprawni też pracę geodetów, komorników, inwestorów i projektantów oraz rzeczoznawców majątkowych. Otwarty dostęp do tych informacji przede wszystkim przyspieszy przygotowanie dokumentacji projektowych do planowanych inwestycji, poprawi też jakość danych udostępnianych w rejestrach państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy usprawni wymianę danych między funkcjonującymi systemami informacji przestrzennej.

Umowa pomiędzy Województwem Małopolskim a Starostwem Powiatowym w Brzesku dotyczy realizacji projektu „E-usługi w informacji przestrzennej powiatu brzeskiego”. Wartość całego projektu to ponad 7,2 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WM 2014-20 wynosi ponad 6,1 mln zł. Otrzymane dofinansowanie pozwoli stworzyć na potrzeby powiatu bazę danych geodezyjnych i bazy map oraz zakupić specjalistyczne oprogramowanie.

Jeszcze w styczniu 2017 r. podobną umowę ma zawrzeć powiat limanowski. Dotyczyć ona będzie wsparcia projektu pn. „E-usługi w informacji przestrzennej powiatu limanowskiego”. Poziom dofinansowania to ponad 8,2 mln zł, co stanowi 90% wartości zadania.

– W ramach projektu wykonana zostanie m.in. cyfryzacja wszystkich operatów pomiarowych znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, co w zdecydowany sposób ułatwi pracę geodetom oraz usprawni udostępnianie operatów klientom urzędu. W dalszej kolejności przystąpimy do utworzenia cyfrowych map ewidencyjnych oraz zasadniczych dla terenu gmin: Mszana Dolna, Laskowa oraz Dobra. Wysokość dofinansowania pozwoli na ułatwienie dostępu do danych geodezyjnych na terenie naszego powiatu oraz na wysoki poziom i dobrą jakość cyfrowej administracji – mówi Jan Puchała, starosta limanowski.

Realizacja powyższego zadania umożliwi uruchomienie e-usług, z których korzystać będą mogli nie tylko geodeci, ale wszyscy klienci urzędu. Przyczyni się to do szybszej realizacji niektórych wniosków oraz na załatwianie spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

Poza powiatami brzeskim i limanowskim podobne projekty będą realizowane przez 20 innych samorządów z całego województwa małopolskiego. Łączne dofinansowanie z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-20 na realizację projektów w zakresie e-usług w informacji przestrzennej wyniesie 175,7 mln zł.

Źródło: Powiat Brzeski, Powiat Limanowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS