Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-05| GNSS

Kiedy Galileo i nowe stacje w ASG-EUPOS?

W planach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii jest m.in. rozbudowa systemu ASG-EUPOS o nowe staje referencyjne oraz o obsługę sygnałów Galileo.


Kiedy Galileo i nowe stacje w ASG-EUPOS?

W 2016 roku zakończył się kolejny etap planowanej modernizacji ASG-EUPOS. Wymieniono sprzęt obserwacyjny na 13 stacjach referencyjnych położonych w północno-wschodniej Polsce, założono 2 stacje monitorujące, a także wymieniono urządzenia sieciowe w centrum zarządzającym oraz baterie w urządzeniach UPS na stacjach referencyjnych systemu. Jak podkreśla GUGiK, działania te powinny przyczynić się do zwiększenia dokładności serwisów, poprawy bezpieczeństwa danych oraz zwiększenia dostępności usług systemu ASG-EUPOS.

Na tym jednak nie koniec prac modernizacyjnych. W planach jest założenie 15 nowych stacji referencyjnych, 1 stacji monitorującej oraz przeniesienie 3 istniejących do nowych lokalizacji (patrz mapa poniżej). Kiedy to nastąpi? W tym roku planowane jest ogłoszenie zamówień publicznych na wykonanie projektu technicznego zagęszczenia sieci stacji i dostawę urządzeń dla co najmniej 10 stacji wraz z instalacją. Ich oddanie do użytku powinno nastąpić w 2018 r. po ich zintegrowaniu z podstawową osnową geodezyjną kraju.

W związku z ogłoszeniem 15 grudnia 2016 r. operacyjności pierwszych usług europejskiego systemu nawigacji zapytaliśmy ponadto GUGiK o plany dostosowania ASG-EUPOS do Galileo. Urząd przypomina, że obecnie 85 na 101 stacji jest gotowych do śledzenia tego systemu, a docelowo funkcję tę mają oferować wszystkie.

Na korekty ASG-EUPOS dla Galileo trzeba jednak będzie jeszcze trochę poczekać, najprawdopodobniej do 2020 roku. Związane jest to z koniecznością wymiany oprogramowania i przeprowadzeniem niezbędnych testów dokładności, wiarygodności i dostępności danych korekcyjnych generowanych na podstawie sygnałów Galileo. Jak podkreśla GUGiK, należy zauważyć, że na rynku brak jest obecnie sprawdzonego oprogramowania umożliwiającego generowanie danych korekcyjnych RTK i RTN z uwzględnieniem ogólnie dostępnych sygnałów Galileo.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS