|2017-01-05|
GIS, Mapy
Kościelne statystyki na mapach
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczących religijności Polaków w 2015 roku. Dzięki współpracy z lubelską firmą GIS-Expert można je przeglądać również na szczegółowych mapach.
Najważniejsze wskaźniki opublikowane dziś przez ISKK dotyczą tzw. dominicantes i communicantes. Ci pierwsi to wierni, którzy w niedzielę, w trakcie której przeprowadzono badanie, wzięli udział w mszy świętej. Communicantes to z kolei ci, którzy przystąpili tego dnia do komunii. Względem poprzedniej edycji badanie za rok 2015 wykazało niewielki wzrost zarówno dominicantes (z 39,1% do 39,8%), jak i communicantes (z 16,3% do 17,0%).
We współpracy z firmą GIS-Expert ISKK opracował mapy prezentujące te wskaźniki w niespotykanej dotychczas szczegółowości, tj. w podziale na parafie oraz dekanaty. Wynika z nich, że najbardziej religijna pozostaje południowo-wschodnia Polska, przede wszystkim diecezja tarnowska, a najmniej – diecezje szczecińsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzeska, łódzka i zielonogórsko-gorzowska.
Na mapach pokazano także: stosunek liczby wiernych do liczby mieszkańców w dekanatach ≥ 95% na tle granic II RP oraz III RP, liczba wiernych przypadających na jednego księdza na obszarze parafii, a także odsetek emigrantów (osób zameldowanych na terenie parafii, ale faktycznie przebywających poza Polską).
Na opublikowanych mapach mogą dziwić mocno uproszczone granice parafii oraz dekanatów. Jak wyjaśnia prezes GIS-Expert Łukasz Prażmo, wynika to z faktu, że nie istnieje jednolita baza granic parafii dla Polski. Aby przedstawić w czytelny sposób dane statystyczne przypisane do punktów (adresów parafii), posłużono się więc poligonami Thiessena
Zobacz mapy
JK
|