Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-05| GIS, Mapy

Kościelne statystyki na mapach

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczących religijności Polaków w 2015 roku. Dzięki współpracy z lubelską firmą GIS-Expert można je przeglądać również na szczegółowych mapach.


Kościelne statystyki na mapach

Najważniejsze wskaźniki opublikowane dziś przez ISKK dotyczą tzw. dominicantes i communicantes. Ci pierwsi to wierni, którzy w niedzielę, w trakcie której przeprowadzono badanie, wzięli udział w mszy świętej. Communicantes to z kolei ci, którzy przystąpili tego dnia do komunii. Względem poprzedniej edycji badanie za rok 2015 wykazało niewielki wzrost zarówno dominicantes (z 39,1% do 39,8%), jak i communicantes (z 16,3% do 17,0%).

We współpracy z firmą GIS-Expert ISKK opracował mapy prezentujące te wskaźniki w niespotykanej dotychczas szczegółowości, tj. w podziale na parafie oraz dekanaty. Wynika z nich, że najbardziej religijna pozostaje południowo-wschodnia Polska, przede wszystkim diecezja tarnowska, a najmniej – diecezje szczecińsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzeska, łódzka i zielonogórsko-gorzowska.

Na mapach pokazano także: stosunek liczby wiernych do liczby mieszkańców w dekanatach ≥ 95% na tle granic II RP oraz III RP, liczba wiernych przypadających na jednego księdza na obszarze parafii, a także odsetek emigrantów (osób zameldowanych na terenie parafii, ale faktycznie przebywających poza Polską).

Na opublikowanych mapach mogą dziwić mocno uproszczone granice parafii oraz dekanatów. Jak wyjaśnia prezes GIS-Expert Łukasz Prażmo, wynika to z faktu, że nie istnieje jednolita baza granic parafii dla Polski. Aby przedstawić w czytelny sposób dane statystyczne przypisane do punktów (adresów parafii), posłużono się więc poligonami Thiessena

Zobacz mapy

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS