Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-04| GNSS

Zakończenie prac modernizacyjnych w systemie ASG-EUPOS

Pod koniec grudnia zakończyła się planowana na 2016 r. modernizacja systemu ASG-EUPOS. W jej wyniku wymieniono sprzęt obserwacyjny na 13 stacjach referencyjnych, założono 2 stacje monitorujące oraz wymieniono urządzenia sieciowe i baterie w urządzeniach UPS.


Zakończenie prac modernizacyjnych w systemie ASG-EUPOS

Na 13 stacjach referencyjnych w północno-wschodniej Polsce zainstalowano nowe odbiorniki i anteny GNSS umożliwiając odbiór sygnałów z satelitów systemów GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Są one zlokalizowane w: Bartoszycach, Białymstoku, Brańsku, Chełmie, Giżycku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Myszyńcu, Ostrowi Mazowieckiej, Sokółce, Włodawie i Katowicach.

Zainstalowano tu odbiorniki Trimble NetR9 oraz anteny Trimble Choke Ring Geodetic w/Radom. Aktualne logi stacji referencyjnych oraz pliki z indywidualnymi kalibracjami absolutnymi anten są dostępne w zakładkach poszczególnych stacji systemu na stronie www.asgeupos.pl.

Wymiana sprzętu na stacjach referencyjnych umożliwia generowanie danych korekcyjnych RTN z systemów GPS i GLONASS dla obszaru całego kraju. Również strumienie z pojedynczych stacji referencyjnych (RTK) dla wszystkich stacji ASG-EUPOS zawierają dane obserwacyjne GPS + GLONASS.

We współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym zostały ponadto uruchomione dwie stacje monitorujące systemu ASG-EUPOS: DZWE w Dziwiu (woj. wielkopolskie) i HOLO w Hołownie (woj. lubelskie).

Stacje te umożliwiają sprawdzanie działania serwisów czasu rzeczywistego systemu ASG-EUPOS. Monitorowanie odbywa się za pomocą modułu RTK Engine oprogramowania Trimble Pivot Platform, które na podstawie danych obserwacyjnych ze stacji oraz strumienia danych korekcyjnych VRS (tego, który jest udostępniony użytkownikom) wylicza pozycję i porównuje ją ze współrzędnymi referencyjnymi. Monitorowane są dwa najbardziej popularne strumienie danych korekcyjnych czasu rzeczywistego: NAWGEO_VRS_3_1 (dane z systemu GPS) oraz RTN_VRS_3_1 (dane z systemów GPS i GLONASS). Ze względu na zainstalowane odbiorniki GPS obecnie monitorowany jest tylko strumień danych korekcyjnych NAWGEO_VRS_3_1. Wyniki monitorowania są prezentowane na bieżąco na stronie (po wcześniejszym zalogowaniu).

W centrum zarządzającym systemu ASG-EUPOS w Warszawie wymieniono ponadto urządzenia sieciowe oraz zainstalowano nowe oprogramowanie zarządzające i monitorujące w urządzeniach sieciowych w Warszawie i Katowicach. Dodatkowo na wszystkich stacjach referencyjnych GUGiK wymieniono moduły bateryjne w urządzeniach UPS.

Wymiana sprzętu i oprogramowania powinna przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa danych w centrach zarządzania oraz poprawienia dostępności usług systemu ASG-EUPOS.

Źródło: ASG-EUPOS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS