Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-03| Teledetekcja

Chińska wysokorozdzielcza misja jednak uratowana

Po nieudanym starcie dwa wysokorozdzielcze chińskie satelity obserwacyjne SuperView-1 dotarły już niemal na swoje docelowe orbity.


Chińska wysokorozdzielcza misja jednak uratowana

Aparaty wyniesiono w kosmos 28 grudnia. Wskutek usterki w rakiecie nośnej Długi Marsz-2 zamiast na orbitę kołową na wysokości 500 km trafiły na orbitę eliptyczną na pułapie od 213 do 524 km. Wykorzystując paliwo zmagazynowane w satelitach, udało się przeprowadzić korektę orbity. Oznacza to, że aparaty SuperView najprawdopodobniej będą mogły pozyskiwać zobrazowania Ziemi zgodnie z założonymi parametrami. Niestety, konieczność wykorzystania paliwa do korekty orbity sprawi, że będzie go mniej do realizacji rutynowych manewrów. W rezultacie misja ta – pierwotnie planowana na 8 lat – będzie znacznie krótsza.

Bliźniacze aparaty SuperView-1 (w chińskiej wersji nazywane Gaojing-1) wzdłuż ścieżki o szerokości 12 km mają wykonywać panchromatyczne zdjęcia Ziemi w rozdzielczości 50 cm oraz wielospektralne (w kanałach niebieskim, zielonym, czerwonym i w bliskiej podczerwieni) z pikselem 2 metrów. Dziennie będą w stanie obrazować nawet do 700 tys. km kw.

Aparaty SuperView-1 01 i 02 są elementem większego przedsięwzięcia chińskiej firmy Siwei Star, która ma ambicję zbudowania konstelacji „16+4+4+X”. Jak wskazuje jej nazwa, ma się składać z 16 satelitów obrazujących Ziemię w półmetrowej rozdzielczości, 4 aparatów optycznych pozyskujących dane z jeszcze mniejszym pikselem, 4 radarowych, a także wielu mikrosatelitów zdolnych wykonywać zobrazowania hiperspektralne oraz filmy wideo. Następnym etapem budowy tej konstelacji będzie wystrzelenie w połowie tego roku dwóch kolejnych aparatów SuperView-1. System „16+4+4+X” ma być kompletny w 2022 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS