Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-29| GIS, Teledetekcja

Chiny budują wysokorozdzielczą konstelację

28 grudnia wystrzelono dwa aparaty SuperView-1. Są one pierwszymi elementami chińskiej komercyjnej konstelacji wysokorozdzielczych satelitów. Start nie obył się jednak bez komplikacji.


Chiny budują wysokorozdzielczą konstelację

Z orbity na wysokości 500 km bliźniacze aparaty SuperView-1 (w chińskiej wersji nazywane Gaojing-1) wzdłuż ścieżki o szerokości 12 km będą wykonywać panchromatyczne zdjęcia Ziemi w rozdzielczości 50 cm oraz wielospektralne (w kanałach niebieskim, zielonym, czerwonym i w bliskiej podczerwieni) z pikselem 2 metrów. Wartości te są porównywalne np. z amerykańskim satelitą WorldView-1 wystrzelonym w 2007 roku. Przypomnijmy, że obecnie najwyższą rozdzielczość na rynku komercyjnym (około 30 cm) oferują WorldView-3 i -4.

Aparaty SuperView-1 są w stanie obrazować nawet do 700 tys. km kw. dziennie, co odpowiada obszarowi ponad dwa razy większemu od Polski. Przewidziano cztery różne tryby pracy satelitów, np. multiple strips collect mode przeznaczony będzie do obrazowania rozległych obszarów przy szerokiej ścieżce zbierania danych. Z kolei stereo imaging mode posłuży do pozyskiwania zdjęć na potrzeby generowania numerycznych modeli terenu.

Aparaty SuperView-1 01 i 02 są elementem większego przedsięwzięcia chińskiej firmy Siwei Star, która ma ambicję zbudowania konstelacji „16+4+4+X”. Ma się ona składać z 16 satelitów obrazujących Ziemię w półmetrowej rozdzielczości, 4 aparatów optycznych pozyskujących dane z jeszcze mniejszym pikselem, 4 radarowych, a także wielu mikrosatelitów zdolnych wykonywać zobrazowania hiperspektralne oraz filmy wideo. Następnym etapem budowy tej konstelacji będzie wystrzelenie w połowie przyszłego roku dwóch kolejnych aparatów SuperView-1. System „16+4+4+X” ma być kompletny w 2022 roku.

Na ile data ta jest realna, trudno powiedzieć, ponieważ przedwczorajszy start nie obył się bez problemów. Dane telemetryczne wskazują, że satelity umieszczono na niepoprawnej orbicie. Na razie jednak Chińczycy nie odnieśli się do tych informacji. Tym bardziej nie wiadomo, czy satelity będą w stanie samodzielnie dotrzeć na docelową orbitę.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS