Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-16| GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Trzęsienia ziemi na Dniu Teledetekcji

Wczoraj (15 grudnia) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się XIV Dzień Teledetekcji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Trzęsienia Ziemi okiem satelity”.


Trzęsienia ziemi na Dniu Teledetekcji

W tematykę trzęsień wprowadził zgromadzonych prof. Marek Grad (na fot. poniżej) z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie sejsmologii. Opowiadał on o najsilniejszych trzęsieniach w ostatnich latach: w Kobe (Japonia, 1995 r.), Izmicie (Turcja, 1999 r.), na Sumatrze (Indonezja, 2004 r.; najsilniejsze w tym stuleciu, które spowodowało m.in. powstanie uskoku o długości 1200 km), w Nepalu (2015 r.) oraz we Włoszech (2016 r.). Za wszystkie te katastrofy odpowiedzialne są kolizje płyt tektonicznych, których prędkości i kierunki ruchów można wyznaczyć m.in. dzięki obserwacjom GNSS lub interferometrii radarowej (o której opowiadała dr Joanna Pluto-Kossakowska z WGiK PW). Prof. Grad przyznał jednak, że mimo rozwijających się technologii nie spodziewa się, aby w najbliższych latach możliwe stało się wiarygodne przewidywanie miejsc kolejnych trzęsień.O tym, jak wygląda akcja ratownicza po wystąpieniu trzęsienia ziemi opowiadali natomiast Marcin Pater i Michał Langner z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Do zadań takiej jednostki należy m.in. rozpoznanie i identyfikacja miejsca pracy, lokalizacja osób znajdujących się w miejscu zagrożenia, zabezpieczenie konstrukcji budowlanych i instalacji technicznych obiektów, wykonanie dostępu do zlokalizowanych poszkodowanych, dotarcie do nich, pierwsza pomoc i ewakuacja, a także ocena stabilności konstrukcji czy pomoc humanitarna. W swej pracy ratownicy wykorzystują m.in. zobrazowania satelitarne, mapy cyfrowe (np. OpenStreetMap), a także drony. W ostatnich latach polska grupa brała udział m.in. w akcjach ratowniczych po trzęsieniach ziemi w Nepalu (2015 r.) oraz na Haiti (2010 r.). Więcej o tej pierwszej misji opowiadał Michał Langner.


Michał Langner i Marcin Pater

Podczas wczorajszej konferencji można też było wysłuchać referatu dr. hab. Roberta Olszewskiego z WGiK PW na temat projektu FabSpace 2.0. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie, finansowane przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020, w którym uczestniczą m.in. Politechnika Warszawska i firma OPEGIEKA Elbląg. Celem projektu jest przede wszystkim ułatwienie dostępu do danych przestrzennych i technologii zwykłym obywatelom, rozwijanie współpracy świata nauki i biznesu, a także wspieranie innowacyjności. Wszystkie produkty stworzone w ramach przedsięwziecia mają być udostępnione za darmo. Zakres tematyczny projektu jest bardzo szeroki, a PW planuje skupić się na zagadnieniu smart city.

Organizatorami konferencji były Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej WGiK PW oraz Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida”. Patronat medialny objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS