|2016-12-16|
GNSS, Teledetekcja, Edukacja
Trzęsienia ziemi na Dniu Teledetekcji
Wczoraj (15 grudnia) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się XIV Dzień Teledetekcji. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Trzęsienia Ziemi okiem satelity”.
W tematykę trzęsień wprowadził zgromadzonych prof. Marek Grad (na fot. poniżej) z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie sejsmologii. Opowiadał on o najsilniejszych trzęsieniach w ostatnich latach: w Kobe (Japonia, 1995 r.), Izmicie (Turcja, 1999 r.), na Sumatrze (Indonezja, 2004 r.; najsilniejsze w tym stuleciu, które spowodowało m.in. powstanie uskoku o długości 1200 km), w Nepalu (2015 r.) oraz we Włoszech (2016 r.). Za wszystkie te katastrofy odpowiedzialne są kolizje płyt tektonicznych, których prędkości i kierunki ruchów można wyznaczyć m.in. dzięki obserwacjom GNSS lub interferometrii radarowej (o której opowiadała dr Joanna Pluto-Kossakowska z WGiK PW). Prof. Grad przyznał jednak, że mimo rozwijających się technologii nie spodziewa się, aby w najbliższych latach możliwe stało się wiarygodne przewidywanie miejsc kolejnych trzęsień.
O tym, jak wygląda akcja ratownicza po wystąpieniu trzęsienia ziemi opowiadali natomiast Marcin Pater i Michał Langner z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Do zadań takiej jednostki należy m.in. rozpoznanie i identyfikacja miejsca pracy, lokalizacja osób znajdujących się w miejscu zagrożenia, zabezpieczenie konstrukcji budowlanych i instalacji technicznych obiektów, wykonanie dostępu do zlokalizowanych poszkodowanych, dotarcie do nich, pierwsza pomoc i ewakuacja, a także ocena stabilności konstrukcji czy pomoc humanitarna. W swej pracy ratownicy wykorzystują m.in. zobrazowania satelitarne, mapy cyfrowe (np. OpenStreetMap), a także drony. W ostatnich latach polska grupa brała udział m.in. w akcjach ratowniczych po trzęsieniach ziemi w Nepalu (2015 r.) oraz na Haiti (2010 r.). Więcej o tej pierwszej misji opowiadał Michał Langner.
Michał Langner i Marcin Pater
Podczas wczorajszej konferencji można też było wysłuchać referatu dr. hab. Roberta Olszewskiego z WGiK PW na temat projektu FabSpace 2.0. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie, finansowane przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020, w którym uczestniczą m.in. Politechnika Warszawska i firma OPEGIEKA Elbląg. Celem projektu jest przede wszystkim ułatwienie dostępu do danych przestrzennych i technologii zwykłym obywatelom, rozwijanie współpracy świata nauki i biznesu, a także wspieranie innowacyjności. Wszystkie produkty stworzone w ramach przedsięwziecia mają być udostępnione za darmo. Zakres tematyczny projektu jest bardzo szeroki, a PW planuje skupić się na zagadnieniu smart city.
Organizatorami konferencji były Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej WGiK PW oraz Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida”. Patronat medialny objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Damian Czekaj
|