Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-06-27| Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja, Software, Instytucje

Numeryczny model pogody w Wojskowej Akademii Technicznej


W Centrum Geomatyki Stosowanej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej udostępniono ostatnio w internecie numeryczny model pogody dla Europy i Europy Środkowej. Wszystkie prognozy pochodzą z modelu COAMPS, który został uruchomiony w 2006 r. na klastrze komputerowym FENIX przez dr. Krzysztofa Kroszczyńskiego i dr. hab. Mariusza Figurskiego.

Mezoskalowy, niehydrostatyczny, sprzężony model oceanu i atmosfery COAMPS (Coupled Ocean/Atmosphere Mesoscale Prediction System) został zbudowany i jest rozwijany przez Laboratoria Badawcze Marynarki Wojennej USA (Naval Reseach Laboratory). COAMPS funkcjonuje w oparciu o moduły parametryzujące szereg istotnych zjawisk fizycznych: procesów transportu promieniowania; zachmurzenia, opadu; przepływów w turbulentnej warstwie granicznej obiegu wilgotności; wegetacji szaty roślinnej itp. Obszar obliczeniowy modelu może być przedstawiony w różnych odwzorowaniach kartograficznych. Współrzędna pionowa jest typu sigma z tj. naśladująca ukształtowanie powierzchni terenu. Model ten wykorzystuje technikę siatek wbudowanych, tj. modele oparte na siatkach wbudowanych o mniejszym kroku przestrzennym otrzymują wartości brzegowe i parametry stanu z siatek nadrzędnych o większej skali. Na tym samym poziomie zagnieżdżania można określić kilka siatek odpowiadających różnym obszarom prognozy. W Centrum Geomatyki Stosowanej model COAMPS wykorzystywany jest do prowadzenia badań z zakresu analizy pól refrakcji atmosferycznej i zabezpieczenia hydrometeorologicznego różnych rodzajów wojsk. Udostępniony model jest tylko jednym z elementów budowanego systemu analizy wpływu refrakcji troposferycznej i jonosferycznej na pomiary GPS i łączność satelitarną. CGS WAT jest pierwszym w Polsce ośrodkiem integrującym zaawansowane analizy numeryczne z zakresu geodezji satelitarnej i numerycznego prognozowania pogody.
Model dostępny jest na stronie internetowej WILiG WAT.

Mariusz Figurski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama