Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-13| Mapy

Trzeci tom serii o planach Warszawy w sprzedaży

W ubiegły wtorek (6 grudnia) w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyła się premiera publikacji pt. „William Heerlein Lindley. Plan Warszawy 1912. Plan niwelacyjny miasta Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Głównego Inżyniera W.H. Lindleya”. Jest to trzecia część serii „Plany Warszawy”. Jej autorami są prof. Ryszard Żelichowski oraz dr Paweł E. Weszpiński.


Trzeci tom serii o planach Warszawy w sprzedaży <br />
Fragment planu z 1912 r.
Fragment planu z 1912 r.

Opracowany pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya, wydany w 1912 roku „Plan niwelacyjny miasta Warszawy” w skali 1:10 000 to najwierniejsze kartograficzne przedstawienie w małej skali Warszawy początku XX wieku. To również synteza dzieła Lindleyów, jakim było opracowanie szczegółowych planów Warszawy w latach 1883-1915. Złożyło się na nie ponad osiem tysięcy arkuszy planów, które powstały na potrzeby budowy miejskich wodociągów i kanalizacji.

„Plany Warszawy” to seria wydawnicza przybliżająca najciekawsze dzieła ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy. Każda publikacja zawiera przedruk oryginalnego planu wraz ze szczegółowym opracowaniem kartograficznym oraz ekspercki szkic historyczny przedstawiający miasto w okresie powstania planu.
Dotychczas ukazały się dwie publikacje: „Plan Warszawy 1768 Georges’a Louisa Le Rouge’a” oraz „Plan Warszawy 1939 Książnicy-Atlas”. W 2017 roku zostanie wydany „Plan Warszawy 1822 Korpusu Inżynierów Wojskowych” w opracowaniu Henryka Bartoszewicza i Pawła E. Weszpińskiego.


Premiera książki „Plan Warszawy 1912”. Od lewej: dr Igor Piotrowski (prowadzący spotkanie), prof. Ryszard Żelichowski oraz dr Paweł E. Weszpiński (autorzy publikacji). Fot. Grażyna Kułakowska (Muzeum Warszawy)

Wywiad ze współautorem serii dr. Pawłem E. Weszpińskim można przeczytać w lutowym GEODECIE.

Źródło: Muzeum Warszawy


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS