Konferencja stanowi wydarzenie zamykające projekt naukowy, który był realizowany w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”.
Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, łącząc specjalistów z zakresu ochrony zabytków, historii i konserwacji architektury, archeologii, a także geodezji, fotogrametrii i teledetekcji. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane wybrane zagadnienia oraz wyniki przeprowadzonych badań, w tym: metody inwentaryzacji i rozpoznawania zasobów dziedzictwa kulturowego oraz stanu zachowania w oparciu o metody teledetekcji (wysokorozdzielcze i wielospektralne zobrazowania satelitarne, lotnicze i pomiary naziemne); nowe kierunki inwentaryzacji w sektorze ochrony i badania zabytków; jak również rezultaty konfrontacji potrzeb związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego z możliwościami nowoczesnych technologii oraz potencjał kompleksowego zastosowania technologii teledetekcyjnych w ochronie dziedzictwa kulturowego.
Organizatorzy konferencji oraz prelegenci proponują przekrojową prezentację zagadnień związanych z tytułową problematyką. W trakcie sesji plenarnych zostaną m.in. przedstawione wyniki pionierskich prac sięgających po wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne, nowatorskie rozwiązania pomiarowo-inwentaryzacyjne zabytkowej architektury czy koncepcje i rozwiązania technologiczne wieloźródłowych baz danych o zabytkach. Zaprezentowany zostanie również potencjał archiwalnych zasobów teledetekcyjnych w prospekcji dziedzictwa kulturowego, jak i wymiar promocyjny geodanych.
Wymiernym wynikiem prowadzonych badań jest rozpoznanie za pośrednictwem metod teledetekcyjnych nieznanych dotąd zasobów zabytkowych, jak i diagnostyka znanych, czy nowoczesna metodyka inwentaryzacji. Omawiane zagadnienia zostaną odniesione do przykładowych dóbr kultury. Organizatorzy planują wydarzenia towarzyszące, w formie sesji posterowej oraz wystawy fotograficznej. Całość zamyka dyskusja i podsumowanie obrad oraz projektu.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Program konferencji
Informacje organizacyjne