Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-12| Geodezja, GIS, Edukacja

O górskich wycieczkach i zbiornikach wodnych na konferencji kół naukowych

8 grudnia w Krakowie w ramach 57. Konferencji Kół Naukowych Pionu Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej, po raz szósty odbyła się samodzielna Sesja VII Sekcji „Geomatyki i Geoinformatyki”. Uczestnicy sesji – której organizatorem było Studenckie Koło Naukowe „KNGK Geoinformatyka” – wygłosili 11 referatów.


O górskich wycieczkach i zbiornikach wodnych na konferencji kół naukowych <br />
Laureatki konkursu referatów: (od lewej) Katarzyna Adamek, Agnieszka Ochałek i Alicja Tama (fot. Marta Zygmunt)
Laureatki konkursu referatów: (od lewej) Katarzyna Adamek, Agnieszka Ochałek i Alicja Tama (fot. Marta Zygmunt)

W tym roku obrady otworzył dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Stanisław Gruszczyński, który zachęcił studentów do zajmowania się informatyką w ramach prac w kole naukowym. Dalszą część sesji poprowadziła inż. Marta Rusek. Członkowie kół KNGK i GeosInformatyka wygłosili łącznie 7 referatów, z których jury wybrało trzy najlepsze. Ponadto w ramach sesji dodatkowo 4 studentów wygłosiło referaty poza konkursem – dwoje studentów z Rosji z Sankt Petersburga, jedna studentka z Uniwersytetu Rolniczego i jedna z Politechniki Krakowskiej.

Jury pierwsze miejsce przyznało Katarzynie Adamek, studentce IV roku Inżynierii Środowiska WGGiOŚ, która zaprezentowała referat pod tytułem „Algorytm automatycznego wyznaczania tras przejścia terenów górskich”. Przedstawiła w nim zautomatyzowany algorytm w postaci wtyczki dla platformy ArcGIS, który przy użyciu metod analiz przestrzennych, wyszukuje nową ścieżkę niezależną od istniejących szlaków, według parametrów ustalonych przez użytkownika. Algorytm uwzględnia również nachylenie stoku tak, aby podejście nie było zbyt strome. Istotną innowacyjnością tego rozwiązania jest wykorzystywanie przez wtyczkę danych z satelity Sentinel. Warto podkreślić, że algorytm został zweryfikowany osobiście przez autorkę projektu dla kilku różnych konfiguracji w okolicach Gorczańskiego Parku Narodowego.

Drugie miejsce przypadło Agnieszce Ochałek za referat pt. „Modelowanie i analiza integrowanych danych batymetrycznych i geodezyjnych w celu inwentaryzacji wodnych zbiorników poeksploatacyjnych”. W swoim referacie przedstawiła proces pozyskiwania danych batymetrycznych i budowy numerycznych modeli oraz przeprowadziła analizę dokładności na podstawie uzyskanych danych. Pomiary zostały wykonane na dwóch zrekultywowanych akwenach: Jeziora Dwudniaki w Wierzchosławicach oraz zalanego kamieniołomu w Zabierzowie. Projekt zrealizowano ze środków grantu Rektora AGH.

Trzecie miejsce zajęła Alicja Tama za referat pt. „Analiza porównawcza modeli 3D wykonanych różnymi technologiami na przykładzie ołtarza świątyni Wang w Karpaczu”. Autorka zaprezentowała nowoczesne technologie pozyskiwania danych dla BIM i porównała dane pochodzące ze zdjęć opracowane w dwóch różnych programach – AgiSoft i ContextCapture. Otrzymany trójwymiarowy model wykorzystany zostanie później w modelowaniu tego obiektu.

Jury konkursu oceniło również referaty gości spoza AGH i wśród czterech zaprezentowanych referatów wyróżniło jeden z nich autorstwa Klaudii Dybaś – „Zróżnicowanie wysokości zabudowy Krakowa na podstawie danych z OpenStreetMap”.

W tym roku przewodnictwo w Jury objął dr hab. inż. Krystian Kozioł, pracownik Katedry Geomatyki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, sekretarzem został mgr inż. Dawid Mrocheń, doktorant WGGiIŚ. Pozostali członkowie to: mgr inż. Mateusz Sawczak, pracownik Wydziału Środowiska Gminy Kraków, specjalista ds. GIS, dr inż. Paweł Sopata oraz dr inż. Kamil Maciuk. Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i udział w konferencji.


fot. Marta Zygmunt

Wieczorem, podczas uroczystego zakończenia 57 Konferencji Kół Naukowych, wszyscy laureaci poszczególnych sekcji otrzymali okolicznościowe dyplomy z rąk dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marka Cały, a laureaci pierwszych miejsc dodatkowo zaproszenie na Biesiadę Piwną.

Hanna Helczyk (sekretarz KNGK), dr inż. Artur Krawczyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS