Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-09| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

IIP w ręce resortu cyfryzacji: prezydent podpisał ustawę

Wczoraj (8 grudnia) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą kompetencje w zakresie krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.


IIP w ręce resortu cyfryzacji: prezydent podpisał ustawę

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracjima porządkować różne zagadnienia związane z zeszłorocznym rozdzieleniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na MSWiA oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Akt ten zakłada m.in., że minister ds. informatyzacji przejmie zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu IIP (obecnie jest to zadanie głównego geodety kraju) oraz koordynowaniem tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP (obecnie zadanie to wykonuje minister właściwy ds. administracji publicznej przy pomocy GGK).

Ustawa przewiduje ponadto, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej będzie działać przy MC (obecnie przy MSWiA). W związku z tym 1 stycznia 2017 r. (gdy ustawa ta wchodzi w życie) wygaśnie członkostwo dotychczasowych członków Rady IIP, a nowych minister cyfryzacji ma powołać do 15 stycznia.

Przypomnijmy, że zmiany zaproponowane w tym akcie spotkały się w krytyką następujących organizacji: Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Zespołu Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej. We wspólnym stanowisku zapisy tej ustawy dotyczące IIP określono jako „szkodliwą i w skutkach kosztowną dezintegrację służby geodezyjnej i kartograficznej stanowiącą nieoczekiwany nawrót do skompromitowanej w czasach PRL Polski resortowej”. Zaproponowano jednocześnie, by kompetencje określone w ustawach Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz o infrastrukturze informacji przestrzennej znalazły się w gestii prezesa Rady Ministrów lub ewentualnie Ministerstwa Cyfryzacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS