|2016-12-09|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje
IIP w ręce resortu cyfryzacji: prezydent podpisał ustawę
Wczoraj (8 grudnia) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą kompetencje w zakresie krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracjima porządkować różne zagadnienia związane z zeszłorocznym rozdzieleniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na MSWiA oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Akt ten zakłada m.in., że minister ds. informatyzacji przejmie zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu IIP (obecnie jest to zadanie głównego geodety kraju) oraz koordynowaniem tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP (obecnie zadanie to wykonuje minister właściwy ds. administracji publicznej przy pomocy GGK).
Ustawa przewiduje ponadto, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej będzie działać przy MC (obecnie przy MSWiA). W związku z tym 1 stycznia 2017 r. (gdy ustawa ta wchodzi w życie) wygaśnie członkostwo dotychczasowych członków Rady IIP, a nowych minister cyfryzacji ma powołać do 15 stycznia.
Przypomnijmy, że zmiany zaproponowane w tym akcie spotkały się w krytyką następujących organizacji: Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Zespołu Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej. We wspólnym stanowisku zapisy tej ustawy dotyczące IIP określono jako „szkodliwą i w skutkach kosztowną dezintegrację służby geodezyjnej i kartograficznej stanowiącą nieoczekiwany nawrót do skompromitowanej w czasach PRL Polski resortowej”. Zaproponowano jednocześnie, by kompetencje określone w ustawach Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz o infrastrukturze informacji przestrzennej znalazły się w gestii prezesa Rady Ministrów lub ewentualnie Ministerstwa Cyfryzacji.
JK
|