Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-12-08| Teledetekcja

Laser kartuje podwodne skutki trzęsienia

Niedawne trzęsienie ziemi w okolicy nowozelandzkiego miasta Christchurch spowodowało zauważalne zmiany w linii brzegowej. Do ich kartowania zaprzęgnięto nowoczesny lotniczy system skanowania.


Laser kartuje podwodne skutki trzęsienia

Wstrząsy wystąpiły 14 listopada i miały siłę 7,9 stopnia w skali Richtera. Ich nietypowym efektem było wyraźne podniesienie się linii brzegowej okolicznego wybrzeża. Radarowe pomiary satelitarne wykonane przez NASA wykazały, że lokalnie dno podniosło się aż o 5,5 metra, co przyczyniło się do powstania niewielkich nowych wysp skalnych oraz mielizn. Jako że mogą one stanowić istotne zagrożenie dla żeglugi, australijski rząd zlecił swojej marynarce wojennej szybkie skartowanie tych zmian.

Wojskowi użyli do tego celu systemu Laser Airborne Depth Sounder (LADS), który w ramach wieloletniego kontraktu (wraz z samolotem Havilland Dash 8 i usługami wsparcia) został udostępniony przez holenderską firmę Fugro. Jego kluczowym elementem jest batymetryczny lotniczy skaner laserowy. Dzięki wykorzystaniu laserów zielonego i podczerwonego o odpowiednio wysokiej mocy instrument jest w stanie mierzyć nie tylko lądy, ale również dno strefy przybrzeżnej. Przy czystej wodzie wiązka sięga nawet do głębokości 80 metrów. Na płytszych obszarach technologia ta znakomicie zastępuje tradycyjnie stosowane echosondy, bo jest od nich znacznie szybsza, wydajniejsza i bezpieczniejsza.

Źródło: Fugro, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama