wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-06| Geodezja, Mapy, Firma

Ceny usług geodezyjnych 2016: Maszeruj albo giń!

Czy kryzys w branży geodezyjnej jeszcze się pogłębił? Wyniki naszego badania opublikowanego w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA nie pozostawiają wątpliwości. Po latach symbolicznych wzrostów stawek za usługi w 2016 r. odnotowaliśmy kilkuprocentowy spadek cen.


Ceny usług geodezyjnych 2016: Maszeruj albo giń!
Przygotowaną przez nas anonimową ankietę internetową wypełniło w tym roku – podobnie jak w ubieg­łym – blisko 400 przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą zarejestrowaną w 215 miejscowościach na terenie całego kraju. Tradycyjnie poprosiliśmy o podanie średnich cen netto za cztery podstawowe usługi:
• podział nieruchomości na dwie działki,
• wykonanie mapy do celów projektowych do 0,5 ha,
• inwentaryzację pojedynczego przyłącza,
• wytyczenie nieskomplikowanego, jednorodzinnego budynku wraz z przeniesieniem na ławy oraz reperami roboczymi.

Zadaliśmy także trzy dodatkowe pytania (...)

• Duży spadek tu, mały wzrost tam

W ostatnich 12 miesiącach średnia cena za pakiet 4 badanych przez nas usług spadła w skali kraju o 151 zł (o 4,0%; z 3820 zł do 3669 zł). Otrzymana w tym roku kwota jest nawet niższa (o 2,8%) od tej sprzed dwóch lat (średnia cena w grudniu 2014 r. wyniosła 3774 zł). Wyniki badania potwierdzają komentarze uczestników ankiety. To bardzo złe wiadomości dla branży. Po latach stag­nacji geodezji potrzebny jest duży skok.

Zniżki dotknęły wszystkich badanych przez nas usług: podział nieruchomości – spadek o 4,2% (z 1961 zł w 2015 r. do 1879 zł w 2016 r.); wykonanie mapy do celów projektowych – o 2,5% (z 716 zł do 698 zł); inwentaryzacja przyłącza – o 3,1% (z 465 zł do 451 zł, wytyczenie budynku – o 5,4% (z 678 zł do 641 zł).

Spadek cen w ostatnim czasie odczuła nie tylko branża geodezyjna, ale i cała gospodarka (choć nie w tak dużym stopniu) – w 2015 r. inflacja (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) wyniosła -0,9%, czyli mieliśmy deflację. Podobnie ma być również w 2016 roku. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego deflacja ma wynieść 0,5%. Z kolei PKB dalej roś­nie – w 2015 r. o 3,6% (rok wcześniej było to 3,3%), a prognozy rządowe na ten rok mówią o wzroście wysokości 3,4%.

„Ceny lecą w dół i sięgnęły poziomu sprzed 4-5 lat” – napisał jeden z ankietowanych z województwa zachodniopomorskiego, i rzeczywiście – jak wynika z naszych dotychczasowych badań – w niektórych regionach tak jest...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową


Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do kolegow z hajnówki w innych starostwach też ujawniają takie patologie tylko, że powinno się te działania połączyć w jedność. Bo pojedyncze przypadki są zamiatane pod dywan.
odpowiedz zgłoś
od 1994 roku prowadze własna firme.a dzisiaj ceny za nasze uslugi są rzedu 30-50% tamtych.no coments
 4 
odpowiedz zgłoś
Gołąbek ty młocie 2 tysiące dziennie??????? porąbało gościa, gdyby nie zima pomyslał bym, że gość dostał udaru po ciężkim terenie. Realne zarobki geodety 2 tyś miesiecznie, a często i mniej, za latanie z odmrożoną #$%!!ą w zimę a latem ze stanem przedudarowym. Pokażcie mi tego frajera, skąd ta menda???????
 1 
odpowiedz zgłoś
do miki z afryki ale jak w Hajnówce jednego urzędniak ujawnili, to okazało się, że to jedyny przypadek w polsce. Jeśli sami nie zaczniemy naprawiać, nikt tego za nas nie zrobi. A, że nie robimy, to nic się nie zmienia. I nas okradają, a my się uśmiechamy. Może jednak jesteśmy idiotami?
 3 
odpowiedz zgłoś
do mapa300 sarkazm sarkazmem, gorzej jak jakiś młody człowiek uwierzy, tym bardziej jeśli nie zna rzeczywistości. Tak zniekształcać rzeczywistość jest w stanie jedynie najgorsza sfołocz, patologia (tak tak znamy tego pana, córcia wdała się do tatusia, a państwo utrzymuje takie elementy, wszystko na krzywy ryj) a tatuś chodzi i opowiada legendy jakie to grube tysiunce geodeta zarabia. Może chce się dowartościować, bo w swojej furze wygląda jak chłopek roztropek rodem PRLu.
 1 
odpowiedz zgłoś
Mizeria Jest kiepsko, a będzie jeszcze gorzej jak wejdzie w życie kodeks budowalany. Dobre czasy w geodezji to przeszłość.
 3 
odpowiedz zgłoś
Czy Ty praktykujący nie umiesz czytać sarkazmu???
 2 
odpowiedz zgłoś
do Rysia Gołąbka cymbała haha 2 tysiące dziennie, chyba raczej miesięcznie. Takie banialuki geodety młodym ludziom na temat zarobków może wypisywać tylko jakiś niedorozwój umysłowy lub kawał sk...na potomek żydówki z hitlerowcem zrobiony przez przypadek podczas drugiej wojny światowej.
 12 
 2 
odpowiedz zgłoś
Szczerze mówiąc to chyba nie da się robić wiele taniej niż ceny wymienione w ankiecie, uwzględniając koszty. Młodym się dziwię, mają dużo możliwości - chyba nie muszą pracować za takie pieniądze. Ja bym zrezygnował.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Od 10 lat nie podniosłem cen. Przyszli młodzi i na jednej pieczątce robią za połowę ceny. Takie życie.
 5 
odpowiedz zgłoś
jest wspaniale Tseba być elastycnym. Tsy mapki za 800 dziennie. Niektózy robią nawet robią tysiunc, ale pokazać ich nie potrafie. Sam jezdze starym obsranym gratem od 20 lat jak psystało na prawdziwego kapitaliste. A to tak dla niepoznaki. Bo fantazja jest od tego, aby bawić sie na całego.
 2 
odpowiedz zgłoś
ceny Ciekaw jestem na jakim poziomie kształtowały by się ceny gdy byśmy żyli w Państwie prawa. Mam na myśli sytuację w której urzędnik Starostwa: * wykonuje pracę urzędnika * nie prowadzi działalności która godzi w wolny rynek * nie klauzuluje sobie nie zgłoszonych bądź zgłoszonych do PODGIK _u robót * itd. Takie zmiany są potrzebne i można je wprowadzić ustalając odpowiednie przepisy prawne, dosłownie w jedną noc :) Żeby to zrobić wystarczy dobra wola prawodawców, niestety tej woli niema i długo nie będzie.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
Ile szacunkowo powinna wynieść opłata za taki (prosty) podział?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
???????? miało być podział za 1800
 1 
odpowiedz zgłoś
???????? gdzie podział za 2800,mapa za siedemset czy wyznaczenie zza 650, u nas GPSSy robia to za połowę podanych cen, jak żyją, nie wiem.
 3 
odpowiedz zgłoś
jest wspaniale tsy mapki po osiemset, dwa tysiunce dziennie. Tak mówię wsystkim kandydatom do zawodu. Aaaa ... jeszcze chciałem pozdrowić wszystkich fantastów.
 2 
odpowiedz zgłoś
ceny Ceny i tak są wysokie, więc o co ten płacz
 18 
 3 
odpowiedz zgłoś
Obrót ziemią rolną Ustawa o obrocie ziemią rolną robi już swoje, nie wykonuje się teraz praktyczne podziałów rolnych działek 30 a. Brak obrotu, brak podziałów, brak map do celów proj i całego szeregu robót geodezyjnych.
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Cytat (...) "Bardziej mi się opłaca zostać tutaj, bo mogę się tutaj realizować. Może nie zarobię tak dobrze, jak gdybym to samo robił w Anglii czy w Niemczech, ale to już zupełnie przyzwoite warunki, które zapewniają mi przyzwoite życie, w którym nie muszę się martwić o swój byt". To jest ten cel zasadniczy - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że w gospodarce rynkowej władza nie decyduje o wysokości płac, może tylko wykonywać pewne działania stymulujące wzrost wynagrodzeń. "Kiedy słyszę lament w gazetach, że niektóre firmy mają problem, bo się pracownice zwalniają, bo jest program 500 i kobiety mówią, że się im nie opłaca pracować za 1200 zł, to mówię: "To bardzo dobrze. To im zapłaćcie więcej. Po prostu" - powiedział Duda. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prezydent-s lysze-lament-w-gazetach-ze-pracownice-sie-zwalniaj a-z-powodu-500-i-firmy-maja-problem-To-dobrze-zapl accie-im-wiecej- Po-prostu,wid,18620613,wiadomosc.html
 8 
 2 
odpowiedz zgłoś
haha śmiać się czy płakać?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
20 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS