|2016-11-25|
Prawo, Kataster
Prawo krępuje kataster?
Co jest największą bolączką trapiącą polski kataster? Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji wygłoszonych podczas konferencji pt. „Współczesne trendy w katastrze i gospodarce nieruchomościami” (Warszawa, 24 listopada) odpowiedź nasuwa się natychmiast – prawo. Problemem jest zarówno brak odpowiednich regulacji, jak i zbyt częste i zbyt pospieszne wprowadzanie kolejnych zmian w przepisach.
O tym, że w naszym kraju budowa katastru nieruchomości z prawdziwego zdarzenia od wielu lat idzie jak po przysłowiowej grudzie, wie chyba każdy. Co jest jednak przyczyną tych niepowodzeń? Zdaniem dr. Józefa Maślanki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie istotnych powodów jest co najmniej kilka: brak długofalowej wizji budowy katastru, niska jakość przepisów prawnych, brak długofalowego finansowania, podporządkowywanie modernizacji harmonogramom, a także niewłaściwa realizacja prac geodezyjnych.
Krzysztof Mączewski, geodeta województwa mazowieckiego, stwierdził natomiast, że i w trybie obowiązujących przepisów można przeprowadzić modernizację EGiB. – Tylko trzeba chcieć – powiedział. – Mam prawo to mówić, bo w ostatnim okresie na 4634 obrębach przeprowadziliśmy modernizację na Mazowszu – dodał.
Na konferencji o współczesnych trendach nie mogło zabraknąć modnego tematu katastru 3D. O wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości (AR) od jego wizualizacji opowiadał dr Łukasz Halik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dr Jadwiga Konieczna z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zwracała natomiast uwagę, że podstawą do wprowadzenia katastru 3D są rozważania na temat granic przestrzennych i wypracowanie nowych regulacji prawnych. – Wykorzystanie przestrzeni nad i pod gruntem może być sposobem na likwidowanie barier rozwojowych – dodała.
Ponadto uczestnicy wczorajszej konferencji mogli wysłuchać prezentacji dotyczących m.in. niepewności pola powierzchni działek gromadzonych w bazie EGiB, masowych wycen nieruchomości czy potencjału uwarunkowań przyrodniczych w gminach, w których zrealizowano scalenia gruntów. Z kolei Agnieszka Głowacka i Tomasz Noszczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wykazywali, że scalenia gruntów i modernizacja EGiB mogą pozytywnie wpływać na rozwiązywania konfliktów społeczno-przestrzennych na obszarach wiejskich, spowodowanych m.in. przez: błędnie naliczony podatek od nieruchomości czy niezgodność dokumentacji prawnej z faktycznym użytkowaniem.
– Wydaje mi się, że stoi przed nami ogromna praca, w wielu przypadkach praca u podstaw, związana z uświadamianiem społeczeństwu wszelkich aspektów, które niosą za sobą zmiany przestrzenne – powiedziała na zakończenie konferencji dr hab. Katarzyna Sobolewska-Mikulska, kierownik Zakładu Katastru i Gospodarki Nieruchomościami WGiK PW.
W spotkaniu wzięli m.in. udział prorektor PW dr hab. Janusz Walo, naczelnik Wydziału Geodezji i Klasyfikacji Gruntów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Kozłowski oraz zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Bogusława Załęska.
Organizatorem konferencji był ZKiGN WGiK PW oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.
Więcej w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Damian Czekaj
|