Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-25| Prawo, Kataster

Prawo krępuje kataster?

Co jest największą bolączką trapiącą polski kataster? Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji wygłoszonych podczas konferencji pt. „Współczesne trendy w katastrze i gospodarce nieruchomościami” (Warszawa, 24 listopada) odpowiedź nasuwa się natychmiast – prawo. Problemem jest zarówno brak odpowiednich regulacji, jak i zbyt częste i zbyt pospieszne wprowadzanie kolejnych zmian w przepisach.


Prawo krępuje kataster?

O tym, że w naszym kraju budowa katastru nieruchomości z prawdziwego zdarzenia od wielu lat idzie jak po przysłowiowej grudzie, wie chyba każdy. Co jest jednak przyczyną tych niepowodzeń? Zdaniem dr. Józefa Maślanki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie istotnych powodów jest co najmniej kilka: brak długofalowej wizji budowy katastru, niska jakość przepisów prawnych, brak długofalowego finansowania, podporządkowywanie modernizacji harmonogramom, a także niewłaściwa realizacja prac geodezyjnych.

Krzysztof Mączewski, geodeta województwa mazowieckiego, stwierdził natomiast, że i w trybie obowiązujących przepisów można przeprowadzić modernizację EGiB. – Tylko trzeba chcieć – powiedział. – Mam prawo to mówić, bo w ostatnim okresie na 4634 obrębach przeprowadziliśmy modernizację na Mazowszu – dodał.

Na konferencji o współczesnych trendach nie mogło zabraknąć modnego tematu katastru 3D. O wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości (AR) od jego wizualizacji opowiadał dr Łukasz Halik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dr Jadwiga Konieczna z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zwracała natomiast uwagę, że podstawą do wprowadzenia katastru 3D są rozważania na temat granic przestrzennych i wypracowanie nowych regulacji prawnych. – Wykorzystanie przestrzeni nad i pod gruntem może być sposobem na likwidowanie barier rozwojowych – dodała.

Ponadto uczestnicy wczorajszej konferencji mogli wysłuchać prezentacji dotyczących m.in. niepewności pola powierzchni działek gromadzonych w bazie EGiB, masowych wycen nieruchomości czy potencjału uwarunkowań przyrodniczych w gminach, w których zrealizowano scalenia gruntów. Z kolei Agnieszka Głowacka i Tomasz Noszczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wykazywali, że scalenia gruntów i modernizacja EGiB mogą pozytywnie wpływać na rozwiązywania konfliktów społeczno-przestrzennych na obszarach wiejskich, spowodowanych m.in. przez: błędnie naliczony podatek od nieruchomości czy niezgodność dokumentacji prawnej z faktycznym użytkowaniem.

– Wydaje mi się, że stoi przed nami ogromna praca, w wielu przypadkach praca u podstaw, związana z uświadamianiem społeczeństwu wszelkich aspektów, które niosą za sobą zmiany przestrzenne – powiedziała na zakończenie konferencji dr hab. Katarzyna Sobolewska-Mikulska, kierownik Zakładu Katastru i Gospodarki Nieruchomościami WGiK PW.

W spotkaniu wzięli m.in. udział prorektor PW dr hab. Janusz Walo, naczelnik Wydziału Geodezji i Klasyfikacji Gruntów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Kozłowski oraz zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Bogusława Załęska.

Organizatorem konferencji był ZKiGN WGiK PW oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.Więcej w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS