wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-23| Teledetekcja

GOES-R: nowa jakość satelitów meteorologicznych

W nocy z 19 na 20 listopada wystrzelono geostacjonarnego satelitę meteorologicznego GOES-R – on i następni bracia mają wprowadzić nową jakość w monitorowaniu pogody z kosmosu.


GOES-R: nowa jakość satelitów meteorologicznych

Aparat należy do amerykańskiej agencji NOAA i wyposażony jest w 6 innowacyjnych sensorów. – Będą one w stanie skanować Ziemię pięć razy częściej niż starsze satelity GOES, i to w cztery razy lepszej rozdzielczości. Dzięki temu satelita wzmocni zdolności NOAA do wydawania prognoz pogody i ratujących życie ostrzeżeń pogodowych – podkreśla dr Kathryn Sullivan z NOAA. W wyjątkowych sytuacjach satelita będzie w stanie dostarczać dane nawet co 30 sekund, co pozwoli śledzić na bieżąco np. rozwój huraganów.

GOES -R jest wyjątkowy także z tego powodu, że jego podstawowy instrument – ABI (Advanced Baseline Imager) będzie skanować Ziemię w aż 16 pasmach widma, tymczasem starsze aparaty pracują tylko w pięciu zakresach. Ważną innowacją jest również GLM (Geostationary Lightning Mapper) rejestrujący wyładowania atmosferyczne.

Jak zapewnia NOAA, nowy satelita będzie miał duże znaczenie np. dla lotnictwa. Dostarczy bowiem lepszych danych o chmurach na poszczególnych wysokościach, dokładniejsze szacunki prędkości i kierunku wiatru oraz pozwoli skuteczniej wykrywać mgły oraz ryzyko oblodzenia.

GOES-R znajdzie się na docelowej orbicie nad południkiem 89,5° W za dwa tygodnie. Jego testy potrwają około roku. Jeśli zakończą się sukcesem, dostarczane przez satelitę dane zostaną natychmiast włączone do prognozowania pogody przez NOAA.

W planach jest wystrzelenie jeszcze trzech satelitów z tej serii oznaczonych literami S, T oraz U. Zastąpią one aparaty starszej generacji do 2036 roku.


Porównanie możliwości GOES-R (po lewej) ze starszymi satelitami tej serii

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS