|2016-11-23|
Teledetekcja
GOES-R: nowa jakość satelitów meteorologicznych
W nocy z 19 na 20 listopada wystrzelono geostacjonarnego satelitę meteorologicznego GOES-R – on i następni bracia mają wprowadzić nową jakość w monitorowaniu pogody z kosmosu.
Aparat należy do amerykańskiej agencji NOAA i wyposażony jest w 6 innowacyjnych sensorów. – Będą one w stanie skanować Ziemię pięć razy częściej niż starsze satelity GOES, i to w cztery razy lepszej rozdzielczości. Dzięki temu satelita wzmocni zdolności NOAA do wydawania prognoz pogody i ratujących życie ostrzeżeń pogodowych – podkreśla dr Kathryn Sullivan z NOAA. W wyjątkowych sytuacjach satelita będzie w stanie dostarczać dane nawet co 30 sekund, co pozwoli śledzić na bieżąco np. rozwój huraganów.
GOES -R jest wyjątkowy także z tego powodu, że jego podstawowy instrument – ABI (Advanced Baseline Imager) będzie skanować Ziemię w aż 16 pasmach widma, tymczasem starsze aparaty pracują tylko w pięciu zakresach. Ważną innowacją jest również GLM (Geostationary Lightning Mapper) rejestrujący wyładowania atmosferyczne.
Jak zapewnia NOAA, nowy satelita będzie miał duże znaczenie np. dla lotnictwa. Dostarczy bowiem lepszych danych o chmurach na poszczególnych wysokościach, dokładniejsze szacunki prędkości i kierunku wiatru oraz pozwoli skuteczniej wykrywać mgły oraz ryzyko oblodzenia.
GOES-R znajdzie się na docelowej orbicie nad południkiem 89,5° W za dwa tygodnie. Jego testy potrwają około roku. Jeśli zakończą się sukcesem, dostarczane przez satelitę dane zostaną natychmiast włączone do prognozowania pogody przez NOAA.
W planach jest wystrzelenie jeszcze trzech satelitów z tej serii oznaczonych literami S, T oraz U. Zastąpią one aparaty starszej generacji do 2036 roku.
Porównanie możliwości GOES-R (po lewej) ze starszymi satelitami tej serii
JK
|