wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-23| Geodezja, Prawo, Kataster

Kto jest stroną przy wznowieniu znaków granicznych?

Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym o czynnościach wznowienia znaków granicznych geodeta zawiadamia „zainteresowane strony”. Niestety, przepisy nie regulują precyzyjnie, kto ową stroną jest. Opinię w tej sprawie opublikowano właśnie na stronie internetowej śląskiej Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej.


Kto jest stroną przy wznowieniu znaków granicznych?

W ocenie inspekcji w orzecznictwie sądowoadministracyjnym utrwalił się pogląd, że za stronę takiego postępowania należy uznać podmioty wymienione w art. 20 ust. 1 Pgik, a więc właścicieli, władających/gospodarujących nieruchomościami Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego,oraz osoby ujawnione w ewidencji jako władający gruntem na zasadzie samoistnego posiadania. Jeśli wykonawca posiada informacje, że stan prawny w chwili przeprowadzania czynności jest odmienny od ujawnionego w ewidencji, powinien poinformować o tym aktualnego właściciela. Nie ma on jednak obowiązku samodzielnego ustalania aktualnego stanu prawnego nieruchomości.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy wznowienie znaków granicznych lub wyznaczanie punktów następuje na styku nieruchomości, której jednym z właścicieli jest wspólnota mieszkaniowa – wtedy stroną jest wspólnota, nie zaś jej członkowie (chyba że wykażą oni swój interes prawny), natomiast zawiadomienie należy wysyłać na adres organu zarządczego – czytamy w opinii.

Pełna treść opinii

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS