Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-23| Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

Wkrótce mają być opublikowane założenia do nowego Prawa geodezyjnego



Zespół ds. Reformy Zasobów Geoinformacyjnych opracowujący założenia do nowego Prawa geodezyjnego (tzw. zespół Piętaka) wkrótce powinien przedstawić wyniki swoich prac. Po tym powinny nastąpić konsultacje społeczne, pisanie ustawy i rozporządzeń, a w końcu uruchomienie szybkiej ścieżki legislacyjnej w parlamencie.

Historycznie rzecz biorąc, w lipcu 2006 r. przedstawiciele Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej i Zachodniopomorskiej Geodezyjnej Izby Gospodarczej odwiedzili Antoniego Jaszczaka, ówczesnego ministra budownictwa (któremu podlegała geodezja), aby mu zreferować problemy, jakie trapią wykonawstwo geodezyjne (m.in. niepowoływanie nowego GGK, brak reakcji GUGiK na pisma Izb, brak standardów technicznych itp.). Jak wiadomo, ślimaczył się wówczas konkurs na nowego GGK, a z ustępującym nie było już większego sensu rozmawiać. Odpowiedź ministra ograniczyła się jednak do stwierdzenia, że nie może pomóc geodezji, bo wkrótce zostanie usunięty ze swego stanowiska (tak się też w istocie stało).

Kolejną wizytę delegacja GIG, PGK i ZGIG złożyła wiceministrowi Piotrowi Piętakowi, kiedy już wiadomo było, że geodezja znajdzie się w MSWiA. Ten, w przeciwieństwie do innych wysokich urzędników, nie ociągał się z przyjęciem przedstawicieli firm. W spotkaniu, jakie zorganizowano w ciągu kilku dni, wzięli także udział zaproszeni przez niego: Tomasz Myśliński (geodeta m.st. Warszawy), Wiesław Potrapeluk (wówczas kandydat na stanowisko GGK), Marian Emil Nikel, Adam Klimek oraz Edward Mecha (Gispol). Dyskusja ograniczyła się jednak głównie do spraw katastru. Na omówienie problemów wykonawstwa nie było czasu, poza tym rozmowa miała się odbyć z wiceministrem, a nie z rzecznikami interesów administracji powiatowej. Wiceminister dał jednak sygnał, że jest zainteresowany współpracą z wykonawstwem przy tworzeniu nowej ustawy.

W sierpniu tego samego roku szefowie trzech wspomnianych organizacji przedsiębiorców zwrócili się do posła PiS Krzysztofa Jurgiela o zorganizowanie w Sejmie debaty na temat geodezji. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi 7 września zorganizowali w Warszawie spotkanie środowiskowe, w którym oprócz przedstawicieli GIG, ZGIG i PGK uczestniczyli także reprezentanci SGP, ARiMR, IGiK i samorządu. Zebrani zaproponowali przygotowanie czterech referatów programowych na temat sytuacji w branży i jej postulatów. Zostały one opracowane i przekazane posłowi. Debata, o którą zabiegali przedsiębiorcy, odbyła się w Sejmie 7 marca br.

Równolegle swój pomysł na ruszenie spraw geodezji realizował wiceminister Piotr Piętak. Poprosił prof. Grażynę Szpor (prawnik z UKSW) o poprowadzenie prac Zespołu ds. Reformy Zasobów Geoinformacyjnych (złożonego głównie z ekspertów z dziedziny prawa), który w krótkim czasie przedstawiłby założenia do nowej ustawy prawo geodezyjne.
Zespół taki powstał i rozpoczął działanie 1 marca tego roku. Założenie było takie, że każdy z jego członków reprezentuje w nim siebie, a nie instytucję czy urząd, w którym pracuje. W pracach Zespołu mogli także uczestniczyć eksperci z zewnątrz.
Na pierwszym posiedzeniu zdecydowano, że z powodów praktycznych Zespół będzie pracował w ramach sejmowego Biura Analiz, a nie MSWiA. Do prowadzenia spraw organizacyjnych i kontaktów z posłami oddelegowano do niego posłanki PiS: Izabelę Kloc i Małgorzatę Sadurską. Wkrótce dokooptowano jeszcze dwie osoby z GUGiK (Arleta Grzesik, dr Adam Iwaniak). W pracach nie biorą natomiast udziału posłowie-geodeci z PiS. Według założeń Klub PiS ma przyjąć, zrecenzować i upublicznić efekty pracy Zespołu. Dlatego też trudno w tej chwili powiedzieć cokolwiek o ostatecznym kształcie proponowanych założeń do prawa. Po ich akceptacji przez Klub odbędą się dopiero konsultacje społeczne, potem pisanie ustawy i rozporządzeń, a następnie uruchomienie szybkiej ścieżki legislacyjnej w parlamencie. Według ostatnich informacji prace są na ukończeniu, a w najbliższych dniach odbędzie się spotkanie Klubu i członków rządu w sprawie założeń do nowego Prawa geodezyjnego. Na marginesie warto dodać, że do tej pory członkowie Zespołu nie otrzymali żadnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.

Poniżej obszar regulacji prawnych dotyczących geodezji i kartografii

1. Państwowy system odniesień przestrzennych, osnowy geodezyjne i znaki geodezyjne
- państwowy system odniesień przestrzennych, parametry techniczne, warunki stosowania
- osnowy geodezyjne podstawowe i szczegółowe, poziome, wysokościowe, grawimetryczne, magnetyczne, zakładanie, aktualizowanie, wymóg sporządzania projektów ich zatwierdzania
- znaki geodezyjne – cechy

2. Wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych
- ograniczenia swobody działalności gospodarczej w zakresie geodezji i kartografii przez obowiązek zawiadamiania i uzyskiwania zezwoleń
- zasady wykonywania zawodu w zakresie geodezji i kartografii, w tym wykaz prac zastrzeżonych dla geodetów uprawnionych albo mierniczego przysięgłego
- prawa do wyników prac geodezyjnych i kartograficznych

3. Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny
- zawartość, dostęp, forma, zakres przedmiotowy i podmiotowy, przesłanki i zakres ograniczeń dostępu
- koszty i opłaty

4. Służba geodezyjna i kartograficzna
- cele, zadania i funkcje
- zakres i podział kompetencji
- samorząd zawodowy

5. Postępowanie przed organami służby geodezyjno-kartograficznej
- w sprawie scaleń, rozgraniczenia, podziału nieruchomości
- w sprawie zezwoleń
- w sprawie uprawnień zawodowych

Pozostałe obszary to:
Zakres regulacji katastru i innych geodezyjnych zbiorów ewidencyjnych
Zakres regulacji i koordynacji Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS