wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-23| Geodezja, Prawo

Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne o Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

Podobnie jak SGP i GIG również Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne postuluje w dopisanie w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym geodety jako uczestnika procesu inwestycyjnego.


Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne o Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

„To geodeta sporządza mapę do celów projektowych na potrzeby danej inwestycji; to geodeta jako pierwszy wchodzi na teren budowy w celu wytyczenia obiektu; to geodeta w trakcie budowy prowadzi pomiary realizacyjne i kontrolne, a po zakończeniu budowy dokonuje inwentaryzacji powykonawczej obiektu” – czytamy w uwagach PSG zgłoszonych do kodeksu w toku konsultacji społecznych.

Poza tym organizacja postuluje m.in., by wytyczenie i inwentaryzacja powykonawcza były obligatoryjne, a przeprowadzenie innych czynności geodezyjnych w toku budowy zależało już od inwestora, kierownika budowy lub założeń projektowych.

Stowarzyszenie proponuje ponadto, by w Kodeksie wprost określić, że „plan sytuacyjny sporządza się na mapie do celów projektowych opracowanej na potrzeby danej inwestycji”. Ma to ograniczyć postępujące zjawisko handlu mapami bez wiedzy i zgody ich autorów.

PSG uważa, że proponowane obecnie brzmienie przepisów dotyczących podziałów nieruchomości ogranicza swobody dysponowania nieruchomością przez właściciela. W ocenie organizacji należy umożliwić dokonywanie podziałów nieruchomości niezależnie od warunkowania przeprowadzenia podziału pod kątem realizacji inwestycji budowlanych oraz podanych w obecnym brzmieniu par. 335.

Stowarzyszenie uważa ponadto, że kodeks niesłusznie wyklucza podziały tzw. rolne i leśne. Zdaniem PSG jest to ingerencja w prawo własności. Podziały „rolne” niejednokrotnie umożliwiają racjonalne korzystanie z nieruchomości – argumentuje organizacja.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS