|2016-11-18|
Geodezja, Edukacja, Imprezy
Sto lat!
Warszawska Szkoła Geodezyjna świętowała dziś (18 listopada) jubileusz 100-lecia swojego istnienia. To najstarsza w Polsce placówka kształcąca geodetów z bogatą historią i osiągnięciami. Jedna z najlepszych szkół technicznych w stolicy i jedna z wiodących szkół geodezyjnych w kraju. Świadczy o tym rzesza wysoko wykwalifikowanych absolwentów, wśród których są wybitni profesorowie czy szefowie firm geodezyjnych.
Państwowa Szkoła Miernicza, Państwowe Liceum Miernicze, Szkoła Kluźniaka czy wreszcie Technikum Geodezyjne – tych wszystkich określeń dotyczy umowna nazwa Warszawskiej Szkoły Geodezyjnej. W swojej długoletniej historii szkoła zmieniała szyldy, ale też siedziby. Siedzibą utworzonych w 1916 r. Kursów Mierniczych był gmach Politechniki Warszawskiej. Potem Szkoła Miernicza krótko funkcjonowała przy ul. Siennej i Szpitalnej. W 1925 r. przeniosła się na Hożą 88, potem była Gościeradowska 18/20 i wreszcie Szanajcy 5, gdzie mieści się do dziś jako Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe w Zespole Szkół nr 14.
– Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia pamięcią wstecz, do przywołania osób, zdarzeń, które współtworzyły historię naszej szkoły – mówiła dyrektor szkoły Małgorzata Augustowska, witając gości po brzegi wypełniających salę gimnastyczną szkoły. Wspominano dyrektorów, nauczycieli. Minutą ciszy uczczono tych, którzy odeszli na zawsze.
– Są kraje, w których 100-lecia nie są jakąś szczególną okazją do świętowania. Tam różne instytucje powoływane były wieleset lat temu i nie było przeszkód, aby rozwijały się i trwały. Polska to kraj, który historycznie był ciężko doświadczany wieloma wojnami i rozbiorami. Zatem utrzymanie instytucji przez 100 lat to w Polsce wielkie osiągnięcie. I ta szkoła nim się szczyci – mówił senator Marek Borowski. Zaznaczył też, że przez wiele lat technika były niedoceniane. Dzisiaj to się na szczęście zmienia. A jego zdaniem technikum, które właśnie świętuje jubileusz, jest jednym z najlepszych w Warszawie (w najnowszym rankingu „Perspektyw” na 2. miejscu). – Widać, że wychodzą stąd prawdziwi fachowcy dziś szczególnie potrzebni, bo fala rozwoju infrastrukturalnego w Polsce, która zaczęła się 10 lat temu trwa nadal. Sądzę więc, że absolwenci będą mieli zatrudnienie i satysfakcję z tego, co przy ich udziale będzie powstawało – dodał senator.
Marek Borowski nawiązał też do patrona szkoły wybitnego geodety prof. Stanisława Kluźniaka. – Na patronów zazwyczaj wybierane są osoby, których nazwiska są powszechnie znane. Bohaterowie walk o niepodległość, wielcy ludzie kultury. Nazwisko prof. Kluźniaka zna niewielu. Bo tworząc podwaliny geodezji w Polsce był patriotą pracy, pracy organicznej – stwierdził senator.– Cieszę się, że szkoła ma właśnie takiego patrona. Dziś na szczęście patriotyzm nie musi być patriotyzmem pola walki. Musi być patriotyzmem pracy, patriotyzmem wiedzy i patriotyzmem współpracy. Myślę, że takich właśnie absolwentów kształci ta szkoła i wypuszcza w świat – podsumował Borowski.
– Obecność na sali profesorów, którzy są absolwentami tej szkoły, świadczy o umiejętności kształcenia zawodowego i postaw młodych ludzi przeobrażanych potem w światłe osobowości – mówił z kolei geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski. – Życzę, żeby absolwenci szkoły wpisali się w nurt rozwoju naszego kraju, Europy, w sferę innowacji, cyfryzacji, żeby byli kreatywnymi obywatelami województwa i państwa – zakończył geodeta województwa. Przekazał też nadany szkole przez marszałka Adama Struzika medal „Pro Masovia” dla szczególnie zasłużonych instytucji z województwa mazowieckiego. A dyplomy szczególnego uznania od marszałka uzyskali reprezentanci grona pedagogicznego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej.
– Drogowskazem na kolejne lata niech będą słowa filozofa starożytnego Rzymu Seneki „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia” – napisał z kolei w swoim liście gratulacyjnym wojewoda mazowiecki Zdzisław Siewiera. A wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, przekazując z okazji jubileuszu w imieniu ratusza wsparcie finansowe na zakup pomocy dydaktycznych dla szkoły, stwierdził „Trzymajcie się Państwo dotychczasowego kursu. Myślę, że gwarantować to będzie dalsze sukcesy”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy, od którego szkoła otrzymała list gratulacyjny.
Oficjalne uroczystości zakończyła prezentacja filmowa o historii szkoły połączona z występami artystycznymi młodzieży oraz urodzinowy tort. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa sprzętu geodezyjnego (zabytkowego i współczesnego) oraz map.
Więcej w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Anna Wardziak
|