Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-17| GNSS

Przełomowy start Galileo

Dziś (17 listopada) wczesnym popołudniem z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono cztery satelity europejskiego systemu nawigacji Galileo.


Przełomowy start Galileo <br />
fot. ESA - Pierre Carril
fot. ESA - Pierre Carril

Operacja ta jest wyjątkowa przynajmniej pod dwoma względami. Po pierwsze, to pierwszy start, w którym wykorzystywane są nie – jak dotychczas – rosyjskie rakiety nośne Sojuz, ale francuska Ariane 5. Różnica między nimi jednak taka, że pierwsza rakieta mieściła tylko dwa satelity Galileo, a specjalnie zmodyfikowana Ariane – już cztery. Dalsze wykorzystanie francuskich rakiet pozwoli znacznie przyspieszyć budowę europejskiego systemu nawigacji. Więcej satelitów oznacza jednak bardziej skomplikowaną operację wynoszenia. Ariane dowiezie aparaty na wysokość o 300 km niższą od docelowej (22 900 km). Dalej satelity dolecą już same, co w przypadku jednej pary zajmie 8 dni, a drugiej – 13.

Druga wyjątkowość dzisiejszego wydarzenia polega na tym, że po dzisiejszym starcie na orbicie znajduje się już 18 satelitów Galileo. Taka liczba wystarczy, by uruchomić pierwsze usługi nawigacyjne tego systemu. Kiedy to nastąpi? Tego administratorzy systemu nie precyzują, choć wcześniej mowa była o końcu tego roku. Osiągniecie pełnej operacyjności systemu powinno natomiast nastąpić w 2020 roku, do czego potrzeba 24 satelitów.

W ciągu najbliższych dwóch lat planowane są jeszcze dwa poczwórne starty Galileo.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS