|2016-11-16|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje
Zmiany w IIP przyjęte przez Sejm
Podczas dzisiejszego posiedzenia (16 listopada) Sejm przyjął ustawę zmieniającą kompetencje w zakresie krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.
Za rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zagłosowało 229 posłów, a przeciw – 182 (niemal cała opozycja). 29 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Ustawa ma porządkować różne zagadnienia związane z zeszłorocznym rozdzieleniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na MSWiA oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Akt ten zakłada m.in., że minister ds. informatyzacji przejmie zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu IIP (obecnie jest to zadanie głównego geodety kraju) oraz koordynowaniem tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP (obecnie zadanie to wykonuje minister właściwy ds. administracji publicznej przy pomocy GGK). Ustawa przewiduje ponadto, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej będzie działać przy MC (obecnie przy MSWiA). W związku z tym 1 stycznia 2017 r. wygaśnie członkostwo dotychczasowych członków Rady IIP, a nowych minister cyfryzacji ma powołać do 15 stycznia. To właśnie ta propozycja wzbudziła największe kontrowersje wśród posłów opozycji.
– Od jakiegoś czasu PiS uprawia taką praktykę, że oprócz zmian zasadnych w projekcie ustawy wprowadza kontrowersyjne propozycje, którymi chce przepchnąć swoją filozofię rządzenia. Tą ustawą chcecie wykonać skok na stołki w różnych radach i instytucjach i tego poprzeć nie możemy – mówił podczas debaty Mirosław Suchoń, poseł Nowoczesnej. – Czy każda ustawa, którą przygotowujecie, musi być ustawą kadrową? Dlaczego członkowie rady [IIP – red.] nie mogą kontynuować swojej działalności? Odpowiedź jest jedna: udział w jej pracach jest płatny – komentował Jerzy Meysztowicz, również z Nowoczesnej. – W miejsce dotychczasowych członków rady [IIP – red.] wejdą „Pisiewicze” – ocenił z kolei poseł PO Grzegorz Raniewicz.
JK
|