wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-22| Geodezja, GIS, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Posiedzenie organizacyjne Rady ds. Implementacji INSPIRE


21 czerwca br. z inicjatywy Wiesława Potrapeluka, głównego geodety kraju, odbyło się posiedzenie organizacyjne Rady ds. Implementacji INSPIRE. W obradach udział wzięli przedstawiciele kilkunastu ministerstw oraz urzędów i instytucji centralnych.

Posiedzenie otworzył główny geodeta kraju (fot.), który uzasadnił celowość powołania Rady. Wygłoszono dwa referaty. W pierwszym prowadzący obrady prof. Jerzy Gaździcki omówił problematykę tworzenia Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej jako części składowej infrastruktury europejskiej (INSPIRE), koncentrując się na współpracy międzyresortowej, mającej pod tym względem kluczowe znaczenie. Wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak przedstawił kierunki i rezultaty dotychczasowych działań mających na celu budowę infrastruktury w zakresie danych georeferencyjnych (m.in. topograficznych i katastralnych).
W wyniku dyskusji uczestnicy posiedzenia:
• uznali powołanie Rady za w pełni uzasadnione,
• stwierdzili konieczność pilnego stworzenia podstaw prawnych Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (najlepiej w formie oddzielnej ustawy zgodnej z dyrektywą INSPIRE),
• wyrazili poparcie dla przedstawionego na posiedzeniu projektu wielostronnego porozumienia o współpracy międzyresortowej w dziedzinie geoinformacji.

Na zakończenie obrad prof. Jerzy Gaździcki zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie przez poszczególne ministerstwa, urzędy i instytucje stopnia ich „zainteresowania” tematami danych wymienionymi w aneksach do dyrektywy INSPIRE oraz przedstawienie go na następnym posiedzeniu. Zainteresowanie to należy wyrażać w skali trójstopniowej:
a) gotowość przyjęcia odpowiedzialności za prace dotyczące tematu (koordynacja),
b) chęć współdziałania w realizacji prac dotyczących tematu (współdziałanie),
c) potrzeba użytkowania danych objętych tematem (użytkowanie).
Na tej podstawie możliwe będzie dopiero przyporządkowanie tematów poszczególnym resortom.
Planuje się, że następne posiedzenie odbędzie się 2 lipca br. i będzie połączone z wręczeniem powołań do Rady.

W obradach wzięli udział przedstawiciele m.in: Ministerstwa Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowego Instytutu Geologicznego.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS