|2016-11-04|
GNSS, Teledetekcja, Firma, Instytucje
Konkurs stażowy sektora kosmicznego rozstrzygnięty
Ośmiu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w najważniejszych w Polsce firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych. Pierwsza edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i wpisuje się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.
Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej (ogłoszonej 12 września br.) do 2030 roku obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3% ogólnych obrotów tej branży w Europie. Wdrożenie Strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic.
Jednym z celów Strategii jest także budowa kadr sektora kosmicznego. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podkreśla szczególne miejsce, jakie w Polskiej Strategii Kosmicznej zajmuje kształcenie kadry inżynierskiej oraz zapewnienie możliwości rozwoju młodym badaczom, którzy chcą realizować swoją pasję zawodową w Polsce.
– Do spełnienia ambitnych celów zapisanych w Polskiej Strategii Kosmicznej, konieczna jest praca w wielu obszarach, wśród których niezwykle ważne jest budowanie dobrze wykwalifikowanych kadr. Dlatego też wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęliśmy patronatem rozstrzygany dziś program stażowy. Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Wspieranie m.in. tej branży umożliwi realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji zakończenia naboru do pierwszej edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego".
Do udziału w konkursie stażowym, zainicjowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego zgłosiło się 39 osób, spośród nich wybrano ośmiu zwycięzców, są to: • Maciej Dziewiecki, absolwent Politechniki Wrocławskiej, • Adam Dąbrowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Technicznego Hamburg-Harburg, • Denis Czuliński, absolwent Politechniki Wrocławskiej, • Jędrzej Górski, absolwent Politechniki Wrocławskiej, • Przemysław Recha, absolwent Politechniki Śląskiej, • Michał Łabęcki, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, • Paweł Krzywda, absolwent Politechniki Śląskiej, • Paweł Kozłowski, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej.
Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w renomowanych polskich firmach z branży technologii kosmicznych. Będą to: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER. Wynagrodzenie stażowe w 60 procentach pokryje ARP, pozostałe 40 procent – firma przyjmująca na staż. Miesięcznie to poziom 4-6 tys. złotych brutto.
– Mamy świadomość, że sektor technologii kosmicznych będzie miał coraz większy wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Dlatego w ARP koncentrujemy się na inwestycjach w branże przyszłości, bo to one przynoszą najwięcej zysków. Oprócz inwestycji kapitałowych, nasze wsparcie kierujemy do młodych naukowców i badaczy. W ten sposób chcemy umożliwić utalentowanym osobom zdobycie wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce. Rozpoczynając pierwszy tego typu w Polsce program stażowy w branży technologii kosmicznych, liczymy na to, że będzie to dobra inwestycja – powiedział prezes ARP Marcin Chludziński.
Głównym założeniem staży jest kształcenie kadr sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami z sektora kosmicznego. Zainicjowany przez ARP program stażowy ma charakter merytoryczny, jego celem jest zdobycie doświadczenia oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce.
– Ważnym wyzwaniem dla polskich firm z branży technologii kosmicznych jest poprawa komunikacji biznesowej między nimi i podejmowanie działań promocyjnych, także w relacjach z administracją oraz w obszarze edukacji. Stąd pomysł, aby zainwestować w możliwości i potencjał młodych ludzi i wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego stworzyć ten program. Chcemy pokazać, że potrzebujemy takich absolwentów jak nasi dzisiejsi laureaci, a oni sami mają szansę kontynuować swoją pracę w tej innowacyjnej dziedzinie nie tylko za granicą, ale również w kraju – powiedział wiceprezes ARP Michał Szaniawski.
Agencja Rozwoju Przemysłu mocno angażuje się w działania promocyjne i wsparcie sektora technologii kosmicznych w kraju. Patronuje m.in. Studenckiemu Kołu Astronomicznemu Politechniki Warszawskiej, wspiera największy na świecie konkurs z zakresu technologii kosmicznych – Galileo Masters. ARP znalazła się również wśród 17 instytucji, które reprezentowały Polskę na Industry Space Days 2016 w Holandii.
Źródło: ARP
|