Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-10-27| GNSS

PW-Sat2 poleci w kosmos pod koniec 2017 r.

Drugi satelita zaprojektowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej zostanie wyniesiony na orbitę. Przedstawiciele PW oraz firmy Innovative Space Logistics B.V., która zorganizuje kampanię startową satelity, podpisali kontrakt w tej sprawie.


PW-Sat2 poleci w kosmos pod koniec 2017 r. <br />
fot. BPI PW
fot. BPI PW

Szczegóły misji można było poznać podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 października br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.
W imieniu Politechniki Warszawskiej umowę na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę podpisał prof. Krzysztof Badyda, dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej. Firmę Innovative Space Logistics B.V. reprezentował Abe Bonnema.

PW-Sat2 to drugi satelita stworzony przez SKA. Pierwszy (PW-Sat) został wyniesiony na orbitę 13 lutego 2012 roku. Był to pierwszy polski satelita w przestrzeni kosmicznej. Jego misja zakończyła się w październiku 2014 roku.
Od 2013 roku studenci z Politechniki pracowali nad PW-Satem2. Satelita ma przetestować innowacyjną technologię deorbitacji. Rozwiązanie, które stworzyli członkowie SKA, zapobiega długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 20 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, skróci ten czas do kilku miesięcy. – Misja główna PW-Sata2 potrwa 40 dni – wyjaśniała podczas konferencji Inna Uwarowa, koordynator projektu.


Prof. Krzysztof Badyda i Abe Bonnema podpisują kontrakt na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę (fot. BPI PW)

Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Studenckich dr hab. Janusz Walo zwracał uwagę, że takie inicjatywy pozwalają uczyć się, rozwijać pasje i opracowywać nowatorskie rozwiązania. – Dzięki nim studenci uczą się podejścia projektowego – mówił. – Nasi inżynierowie są potem bardzo chętnie zatrudniani w przemyśle kosmicznym.
– Cóż może być bardziej satysfakcjonującego dla dziekana niż informacja, że jego studenci wystrzeliwują satelitę w kosmos – dodawał prof. Janusz Frączek, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. – Studenckie Koło Astronautyczne działa od ponad 20 lat. To nasza duma i chluba.
W sumie przez ponad 3 lata trwania projektu PW-Sat2 pracowało nad nim prawie 90 osób. Obecnie zespół liczy ok. 30 studentów z różnych wydziałów PW.


Zespół pracujący nad projektem PW-Sat2 (fot. BPI PW)

Więcej o PW-Sacie2 na stronie internetowej projektu

Źródło: Politechnika Warszawska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama