Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-10-26| GIS, Software

Premiera QGIS 2.18 Las Palmas

Można już pobierać najnowszą wersję QGIS – popularnej otwartej aplikacji typu desktop GIS. Wydanie 2.18 oferuje sporo zmian, które choć są mało spektakularne, mogą znacząco usprawnić codzienną pracę z tym programem.


Premiera QGIS 2.18 Las Palmas

Nowe narzędzia usprawniają m.in. etykietowanie – pozwalają np. zdefiniować substytut etykiet (może nim być choćby skrót nazwy ulicy). Udoskonalono ponadto algorytmy rozmieszczające etykiety wzdłuż polilinii czy krawędzi poligonów.

QGIS 2.18 oferuje poprawione renderowanie danych pochodzących z usług sieciowych (WMS, WMTS, WFS, WCS). Podczas ich ładowania nie jest już blokowany interfejs aplikacji, dzięki czemu w każdej chwili możemy anulować pobieranie. Z kolei dane ładowane z serwisu WMTS wyświetlane są zaraz po pobraniu poszczególnych kafli. W starszych wersjach programu należało zaś czekać aż ściągnięte zostaną wszystkie żądane kafle.

W oknie Wydruku mapy można było dotychczas wstawić strzałkę północy odnoszącą się wyłącznie do północy topograficznej, teraz QGIS pozwala również prezentować północ geograficzną oraz magnetyczną.

Dzięki usprawnionemu algorytmowi przycinania, operacja ta powinna przebiegać znacznie szybciej. Testy wykonane przez twórców QGIS-a pokazały, że przycięcie warstwy dróg składającej się z 1 mln obiektów przez 2 poligony skróciło się z 5 min 30 s do raptem 10 s. Z kolei w starszej wersji QGIS-a przycięcie warstwy punktów adresowych składającej się z 5 mln obiektów trwało 50 min, a teraz zajmuje tylko 30 s.

Pełna lista zmian w QGIS 2.18

Dodajmy, że brązowymi sponsorami tego wydania QGIS-a są dwie polskie firmy: GIS Support z Lublina oraz GEPOL z Poznania.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama