Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-25| Geodezja, Prawo, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Forum kształcenia o sytuacji w szkołach średnich

Tegoroczną piątą edycję forum na temat kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów (Jachranka, 20-21 października) zdominowała tematyka dotycząca szkół średnich kształcących w zawodzie technik geodeta. Szczególnie pod względem liczby sformułowanych na ten temat pokonferencyjnych postulatów, ale też frekwencji nauczycieli. Wpływ na to ma niewątpliwie wprowadzana właśnie reforma edukacji i zmiany w systemie kształcenia zawodowego.


Forum kształcenia o sytuacji w szkołach średnich
Niebawem czeka nas likwidacja gimnazjów i powrót do oÅ›mioklasowej szkoÅ‚y podstawowej/powszechnej (w tym czteroletniej edukacji wczesnoszkolnej), powrót do czteroletniego liceum i – co istotne dla branży – piÄ™cioletniego technikum. MajÄ… siÄ™ pojawić także dwustopniowe szkoÅ‚y branżowe w miejscu dzisiejszych szkół zawodowych (po II stopniu bÄ™dzie można zdać nowÄ… maturÄ™ majÄ…cÄ… być przepustkÄ… na studia zawodowe), ale – jak informowaÅ‚a naczelnik WydziaÅ‚u KsztaÅ‚cenia Zawodowego w Departamencie KsztaÅ‚cenia Zawodowego i Ustawicznego MEN Emilia Maciejewska – nie bÄ™dzie to dotyczyć ksztaÅ‚cenia w zawodzie geodety. RzÄ…d zacznie te zmiany wprowadzać w życie już we wrzeÅ›niu 2017 roku. Wtedy to jeszcze w 4-letnim technikum ma być wprowadzona zmodernizowana podstawa programowa uwzglÄ™dniajÄ…ca przypisanie kwalifikacjom wyodrÄ™bnionym w zawodzie poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji. A powrót w 2019 r. do 5-letniego technikum ksztaÅ‚cÄ…cego w zawodzie geodety pociÄ…ga również konieczność m.in. opracowania na nowo podstawy programowej i programu nauczania w tym zawodzie.

W OÅ›rodku Rozwoju Edukacji trwajÄ… wÅ‚aÅ›nie prace nad podstawÄ… programowÄ… dla zawodu planowanÄ… do wdrożenia jeszcze w 4-letnim technikum, majÄ… siÄ™ one zakoÅ„czyć już w listopadzie. Trudne to zadanie nie tylko ze wzglÄ™du na presjÄ™ czasu. Do zrobienia jest bowiem wiele, biorÄ…c pod uwagÄ™ gorzkÄ… diagnozÄ™ stanu ksztaÅ‚cenia geodetów na poziomie Å›rednim zaprezentowanÄ… m.in. przez RafaÅ‚a Rutkowskiego, nauczyciela ze stoÅ‚ecznego Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowego. – Teoretycznie obecnie obowiÄ…zujÄ…ca podstawa programowa miaÅ‚a poprawić jakość ksztaÅ‚cenia, a prawda jest taka, że ksztaÅ‚cimy pod egzamin. Uczniowie nie uczÄ… siÄ™ rozwiÄ…zywania problemów, a wyÅ‚Ä…cznie zdawania egzaminów – stwierdziÅ‚ nauczyciel. – Zdawanie egzaminu po każdej z trzech okreÅ›lonych w zawodzie kwalifikacji uniemożliwia opanowanie wiedzy przez uczniów. Nie pozwala też na to formuÅ‚a egzaminu, na którym obowiÄ…zujÄ… tzw. testy wielokrotnego wyboru, gdzie uczeÅ„ dostaje odpowiedź, w którÄ… ma trafić jak w totolotku – przekonuje. – Wszystko to wynika z tego, że szkoÅ‚Ä… zaczyna rzÄ…dzić logika rynkowa. Nie ma nauki, sÄ… usÅ‚ugi edukacyjne. Nie ma uczniów, sÄ… klienci. I jak w każdym biznesie, im ich wiÄ™cej, tym placówka ma wiÄ™kszy zysk. To powoduje rywalizacjÄ™ miÄ™dzy szkoÅ‚ami. Która uzyska lepsze wyniki w kolejnych testach, ta ma wiÄ™cej chÄ™tnych – dodaje. Jego zdaniem pytania egzaminacyjne powinny mieć charakter problemowy, a uczeÅ„ – samodzielnie wypracować odpowiedź. Należy też zmniejszyć liczbÄ™ kwalifikacji wyodrÄ™bnionych w zawodzie technik geodeta do dwóch z jednym praktycznym egzaminem po zakoÅ„czeniu ksztaÅ‚cenia – taki zapis znalazÅ‚ siÄ™ wÅ›ród 14 propozycji postulatów dotyczÄ…cych szkół Å›rednich wypracowanych podczas Forum.

Wobec ogromnej, intensywnie przyrastającej ostatnio liczby szkół kształcących w zawodzie technika geodety (dane, które w połowie 2015 r. uzyskaliśmy bezpośrednio z MEN mówią o 178 funkcjonujących takich placówkach, w tym 141 publicznych i 37 niepublicznych; patrz GEODETA 6/2015), w tym takich, które próbują robić to, mając na wyposażeniu zaledwie jeden instrument i jednego nauczyciela zawodu, sformułowano wniosek, że na nowo otwierane placówki należy nałożyć obowiązki formalne do otwarcia kierunku (sprzęt i kadra). Co ciekawe, z danych zaprezentowanych na Forum przez przedstawicielkę MEN wynika, że w ubiegłym roku w 4-letnich technikach i 2-letnich szkołach policealnych kształciło się w zawodzie technik geodeta łącznie 8707 uczniów i wypuściły one 1757 absolwentów.

Podczas Forum wnioskowano też m.in. powoÅ‚anie zespoÅ‚u specjalistów zÅ‚ożonego z wykonawców, pracowników administracji, nauczycieli akademickich i szkół Å›rednich, którego zadaniem byÅ‚oby m.in. opiniowanie programów nauczania i zasad egzaminowania w technikach geodezyjnych i szkoÅ‚ach wyższych z uwzglÄ™dnieniem potrzeb rynku pracy. Postulowano też wydÅ‚użenie praktyki zawodowej u pracodawcy z obecnych 2 do 4 tygodni. Propozycje wydajÄ… siÄ™ rozsÄ…dne, jednak czy możliwe do realizacji? KubeÅ‚ zimnej wody, podobnie jak rok temu, wylaÅ‚ na uczestników spotkania prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej, stwierdzajÄ…c, że firmy geodezyjne stojÄ… w obliczu bankructwa. Dla pracodawców teraz głównym problemem nie jest nabór nowych, ale zatrzymanie obecnych pracowników, doÅ›wiadczonych praktyków. – Nasza branża przegrywa z innymi, do których coraz częściej trafiajÄ… geodeci – stwierdziÅ‚ Waldemar Klocek. DodaÅ‚ też, że na bezpÅ‚atne praktyki w firmach geodezyjnych po prostu nie ma Å›rodków, w obecnej sytuacji trudno też liczyć na szersze zaangażowanie pracodawców w opiniowanie programów czy zasad egzaminowania. Nie najlepiej wróży też temu sÅ‚aba frekwencja na Forum tej grupy przedstawicieli zawodu i nieobecność wÅ›ród jego współorganizatorów Geodezyjnej Izby Gospodarczej zrzeszajÄ…cej wielu pracodawców z branży. Przypomnijmy, że ta organizacja byÅ‚a przecież jednym z inicjatorów pierwszego z cyklu spotkania.

To tylko niewielki wycinek problematyki poruszonej podczas Forum. Szersza relacja, w tym tematyka związana ze szkolnictwem wyższym i planami szkoleń GUGiK z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój planowanymi głównie dla administracji, w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii we współpracy z Konwentem Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych, Stowarzyszeniem Geodetów Polskich, Stowarzyszeniem Kartografów Polskich, Polskim Towarzystwem Informacji Przestrzennej oraz Polską Geodezją Komercyjną.

Wnioski dotyczące kształcenia geodetów na poziomie szkoły średniej

Anna Wardziak


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS