Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-20| Geodezja, Firma, Przetargi

Czy GUGiK powinien dzielić przetarg? [Komentarz]

Dziś (20 października) GUGiK poinformował o podzieleniu przetargu na modernizację baz danych w 49 powiatach na więcej części. Zdaniem naszego rozmówcy reprezentującego wykonawstwo to decyzja, która negatywnie odbije się zarówno na powiatach, jak i firmach.


Czy GUGiK powinien dzielić przetarg? [Komentarz]

Po pierwsze, zwraca on uwagę na uzasadnienie tej decyzji. GUGiK powołuje się na unijną dyrektywę, która nakazuje zamawiającemu uzasadnienie faktu, że nie podzielił zamówienia na części. Regulacja ta ma na celu dopuszczenie do zamówień publicznych małych i średnich firm, a to właśnie jest w tym przypadku celem GUGiK-u – napisano w oświadczeniu Urzędu.

– Tylko że ta dyrektywa już wcześniej była spełniona, bo już na początku przetarg podzielono na 17 części. Kierując się tym nielogicznym argumentem, można by wyodrębnić nie 29, ale, powiedzmy, 129 części. Dlatego w ocenie naszego prawnika choć GUGiK miał prawo taki krok zrobić, to podpieranie się tu unijną dyrektywą jest nieuzasadnione – mówi chcący zachować anonimowość przedstawiciel dużej firmy geodezyjnej.

Jego zdaniem znacznie gorsze jest jednak to, że decyzja GUGiK-u będzie miała negatywny wpływ na realizację zamówienia. Wszystko dlatego, że w nowym podziale przetargu poszczególne części dotyczą różnych prac (tj. baz EGiB i GESUT), ale w tych samych powiatach. – Jeśli części dotyczące tego samego powiatu będą realizowane przez dwie różne firmy, dojdzie do tego, że będą one sobie wyrywać materiały z ODGiK-u, bo przecież muszą pracować na tych samych danych źródłowych. Spodziewamy się, że będzie to przyczyną konfliktów między firmami. Z kolei dla powiatów decyzja GUGiK-u oznacza więcej formalności. Będą przecież musiały obsługiwać dwóch wykonawców zamiast jednego. A przecież dla starostw to tylko jeden z wielu obowiązków – komentuje wykonawca.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS