|2016-10-20|
Przetargi
GUGiK wyjaśnia opóźnienia w przetargu na powiatowe bazy
Chęć wspierania małych i średnich przedsiębiorstw – tak GUGiK tłumaczy przełożenie terminu otwarcia ofert w wartym 86 mln zł przetargu na modernizację geodezyjnych baz w 49 powiatach.
Przypomnijmy, że początkowo otwarcie ofert wyznaczono na 9 września, a aktualny termin to 10 listopada.
Jak czytamy w oświadczeniu GUGiK, zmiana terminu spowodowana była tym, że 18 kwietnia 2016 r. przestały obowiązywać przepisy dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi, a zaczęły obowiązywać nowe przepisy dyrektywy 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, które uchyliły dyrektywę 2004/18/WE, zwanej dalej „dyrektywą klasyczną ”.
Zgodnie z przepisem art. 46 tej dyrektywy, jeśli zamawiający nie dzielą zamówienia na części, to mają obowiązek wskazać powody takiej decyzji. W ślad za tym przepisem polski ustawodawca w art. 96 ustawy Prawo zamówień publicznych nałożył na zamawiającego obowiązek wskazania w protokole postępowania o udzielenie zamówienia powodów „niedokonania podziału zamówienia na części”. Powyższe regulacje mają na celu rzeczywiste dopuszczenie do udziału w postępowaniach małych i średnich przedsiębiorstw.
„Nowy Kierownik Zamawiającego dostrzega konieczność wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz nie znajduje powodów dla niedzielenia postępowania na części” – czytamy dalej w oświadczeniu. Wobec powyższego GUGiK 19 października dokonał zmiany treści SIWZ w zakresie podziału zamówienia na dodatkowe zadania. W rezultacie zamówienie składa się teraz z 29 części, podczas gdy początkowo było ich 17.
W ocenie GUGiK powyższe umożliwi udział w postępowaniu większemu gronu wykonawców, a w konsekwencji zwiększy otwarcie na konkurencję na rynku geodezyjnym.
Wciąż nie wiemy ponadto, jakie są przyczyny opóźnienia podpisywania umów we wcześniejszym przetargu na modernizację powiatowych baz (w 25 powiatach i 5 miastach na prawach powiatu). Zamówienie ogłoszono pod koniec marca br., a najkorzystniejsze umowy wybrano w lipcu.
JK
|