Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-10-13| Mapy

Nabycie samoistnego posiadania w drodze dziedziczenia

Potwierdzenie możliwości aktualizacji z urzędu wpisów podmiotowych w ewidencji gruntów i budynków otwiera pole dla kolejnych wątpliwości związanych z dokonywaniem jej na podstawie istniejących już w zasobie materiałów. Jeden z takich przypadków stał się kanwą artykułu opublikowanego w październkowym wydaniu miesięcznika GEODETA. Jego autorem jest Grzegorz Ninard, radca prawny w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.


Nabycie samoistnego posiadania w drodze dziedziczenia
W ramach analizy aktualności danych ewidencyjnych w jednym z powiatów ustalono, że w EGiB ujawniono jako właściciela osobę, która nigdy uprawnień właścicielskich nie nabyła, była natomiast samoistnym posiadaczem nieruchomości nabytej w ramach reformy rolnej w latach 50. ubieg­łego wieku. Osoba ta zmarła i spadek został objęty przez kilku spadkobierców. Powstała zatem wątpliwość, czy starosta z urzędu może dokonać aktualizacji takiego wpisu, ujawniając w ewidencji nowych władających. Przedstawiony kazus zawiera w sobie kilka ciekawych zagadnień prawnych związanych z aktualizacją podmiotowych danych ewidencyjnych [zobacz też G. Ninard: „Sprostowanie błędnego wpisu w ewidencji gruntów i budynków, cz. I, Dane podmiotowe”, GEODETA 9/2016 – red.].

Zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 1 lit. b Prawa geodezyjnego i kartograficznego (DzU z 2015 r. poz. 520 ze zm., dalej Pgik) w ewidencji wykazuje się także właścicieli nieruchomości, a w przypadku gruntów, dla których ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić ich właścicieli – osoby lub inne podmioty, które władają tymi gruntami na zasadach samoistnego posiadania.

Zgodnie z art. 336 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 2016 r. poz. 380 ze zm.) posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). „Posiadanie przedstawia się jako stan faktyczny określonego władztwa nad rzeczą. W przypadku posiadania zgodnego z prawem stanowi ono element treści określonego prawa podmiotowego. Jednakże samego posiadania, a zwłaszcza niepopartego istniejącym tytułem prawnym, nie można uważać za prawo podmiotowe. (…) Według panującego poglądu doktryny posiadanie występuje przy równoczesnym istnieniu fizycznego elementu władania rzeczą, okreś­lanego jako corpus possessionis, oraz psychicznego elementu animus rem sibi habendi, rozumianego jako zamiar władania rzeczą dla siebie” [1]. „Najogólniej rzecz ujmując, corpus oznacza, że pewna osoba znajduje się w sytuacji, która daje jej możliwość władania rzeczą w taki sposób, jak mogą to czynić osoby, którym przysługuje do rzeczy określone prawo, przy czym nie jest konieczne efektywne wykonywanie tego władztwa [por. m.in. postanowienie SN z 5 listopada 2009 r., I CSK 82/09, LEX nr 578034]. (…) Animus zaś oznacza wolę wykonywania względem rzeczy okreś­lonego prawa dla siebie. Wola ta wobec otoczenia wyraża się w takim postępowaniu posiadacza, które...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W październikowy GEODECIE ponadto m.in.:
• O informatyzacji geodezji rozmawiamy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską
• Czy doczekamy się cyfrowej geodezji? Czyli dyskusja o nowoczesnej geodezji podczas konferencji w Jachrance
• Węgielnica czy laser? Raport sprzętowy GEODETY
• Co się nie klei w obsłudze dróg i kolei wskazuje Bogdan Grzechnik
• Podział drogi wewnętrznej – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Dronem do wypadku, czyli fotogrametria niskiego pułapu w policyjnej inwentaryzacji miejsca zdarzenia
• Druga strona medalu – sprawy geodezji z punktu widzenia urzędnika

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama