Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-11| Geodezja, Prawo, Kataster

Podział drogi wewnętrznej

Podział nieruchomości winien być zgodny z prawem miejscowym w postaci miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a każda nowo powstała działka gruntu musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Problem pojawia się, gdy rada gminy, tworząc MPZP, wykracza poza delegację ustawową. Kolejny przypadek z praktyki w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA omawia sędzia Magdalena Durzyńska


Podział drogi wewnętrznej
Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej SKO lub organ) utrzymało w mocy postanowienie prezydenta miasta negatywnie opiniujące możliwość dokonania podziału nieruchomości stanowiącej działkę 68/8 położoną w Warszawie przy ul. Hołubcowej. Jako podstawę prawną tego postanowienia wskazano art. 144 w zw. z art. 138 § 1 pkt 1 kpa, art. 93 ust. 1 i 4 i 5 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU z 2015 r. poz. 1774; dalej jako ugn) oraz ustalenia dla obszarów 6.6U (MN) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Historia zaczęła się jednak kilka lat wcześniej. Wtedy to właściciele podzielili działkę nr 68 na kilka mniejszych i w celu zapewnienia dla nich dostępu do drogi publicznej wydzielili drogę wewnętrzną (działkę nr 68/8) z placem manewrowym na końcu o pow. 20 x 20 m. Po jakimś czasie współwłaś­ciciele wystąpili o zmianę decyzji podziałowej w trybie art. 155 kpa poprzez zmniejszenie znajdującego się na końcu drogi placu manewrowego do kwadratu o powierzchni 10 x 10 m. Po wymianie pism zasugerowano im, aby złożyli nowy wniosek o podział nieruchomości stanowiącej działkę nr 68/8, co uczynili. W wyniku zmniejszenia placu do zawracania miały powstać trzy projektowane działki nr 68/12, 68/13 i 68/14. Działka nr 68/13 miała być przyłączona do działki ewidencyjnej nr 68/6, natomiast działka nr 68/14 do działki nr 68/10.

Prezydent miasta przyjął drogę wewnętrzną za działkę podlegającą podziałowi na normalnych zasadach i – opierając się na zasadach podziału zawartych w planie miejscowym – uznał, że proponowany podział polegający na wydzieleniu działek nr 68/13 i nr 68/14 nie jest dopuszczalny. Wskazał też na przeznaczenie nieruchomości w MPZP.

Dla tego terenu plan określa jako przeznaczenie podstawowe zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługi. Określa też minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej: 60%, wskaźnik maksymalnej intensywności zabudowy: 0,8; (…), minimalna powierzchnia działki budowlanej to z kolei: a) dla zabudowy wolnostojącej – min. 700 m2; b) dla jednego segmentu w zabudowie bliźniaczej – 500 m2; a podział i łączenie nieruchomości winno przebiegać zgodnie z ustaleniami § 7. W owym § 7 MPZP postanowiono przede wszystkim, że:
1. przeprowadzany podział nie może powodować powstania sytuacji, która uniemożliwiałaby prawidłowe zagospodarowanie działek sąsiadujących – zgodnie z przepisami oraz funkcją i warunkami zagospodarowania dla całej jednostki terenowej...

Pełna treśc artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W październikowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• O informatyzacji geodezji rozmawiamy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską
• Czy doczekamy się cyfrowej geodezji? Czyli dyskusja o nowoczesnej geodezji podczas konferencji w Jachrance
• Węgielnica czy laser? Raport sprzętowy GEODETY

• Co się nie klei w obsłudze dróg i kolei wskazuje Bogdan Grzechnik
• Nabycie samoistnego posiadania w drodze dziedziczenia. O sprostowaniu błędnego wpisu w EGiB, część II
• Dronem do wypadku, czyli fotogrametria niskiego pułapu w policyjnej inwentaryzacji miejsca zdarzenia
• Druga strona medalu – sprawy geodezji z punktu widzenia urzędnika

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS