Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-10| GIS, Mapy, Teledetekcja

Zdjęcia z Landsatów i Sentinela w chmurze Google'a

Ogromne archiwa zdjęć wykonanych przez konstelację Landsat oraz satelitę Sentinel-2A są już dostępne w usłudze Google Cloud, co ma znacząco ułatwić wykorzystanie ich do złożonych analiz przestrzennych.


Zdjęcia z Landsatów i Sentinela w chmurze Google'a <br />
Mapa upraw w stanie Iowa opracowana na bazie zdjęć z Landsatów
Mapa upraw w stanie Iowa opracowana na bazie zdjęć z Landsatów

W chmurze Google’a znajdziemy zobrazowania wykonywane w ciągu ostatnich lat przez amerykańską konstelację Landsat, a konkretnie aparaty oznaczone numerami 4, 5, 7 i 8. To łącznie 4 mln scen zajmujących 1,3 petabajtów i prezentujących obraz Ziemi od 1984 roku do dziś. Co ważne, repozytorium jest systematycznie zasilane aktualnymi danymi z Landsatów 7 i 8.

Oprócz tego znajdziemy w nim zobrazowania pozyskiwane przez satelitę Sentinel-2A, który bywa nazywany europejskim Landsatem, a na orbicie pracuje od połowy 2015 roku. Na dziś ten zbiór obejmuje 970 tys. scen zajmujących 430 TB.

Od tego tygodnia wszystkie te bazy są dostępne na wyciągnięcie ręki poprzez Google Cloud. Dzięki powiązanym usługom, takim jak Google Compute Engine czy Google Cloud Machine Learning, zobrazowania te możne nie tylko przeszukiwać i przeglądać, ale także poddawać różnorodnym analizom.

Z możliwości tych korzysta już firma Descartes Labs, która wykorzystuje dane z Landsatów i Sentinela do prognozowania plonów upraw na całym świecie. Jak podkreślają jej przedstawiciele, by tworzone przez nich algorytmy były dokładne, należy je przetestować na ogromnej ilości zobrazowań Ziemi. Bez wykorzystania Google Cloud zrealizowanie tego zadania dla tak małego startupu, jakim jest Descartes Labs, byłoby niemożliwe.

Z usługi korzysta również firma Spaceknow, która na podstawie danych z konstelacji Landsat chce pozyskiwać informacje o rozwoju światowej ekonomii, w tym o urbanizacji czy produkcji przemysłowej. Dzięki Google Cloud spółce udało się już przetworzyć 2,2 mld scen satelitarnych pokrywających 0,5 mln km kw. i na ich podstawie wyliczyć opracowany przez siebie wskaźnik China Satellite Manufacturing Index.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS