Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-06| GNSS

Wszystko, co warto wiedzieć o nowoczesnej nawigacji satelitarnej

Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) opublikowała pierwszą edycję „Raportu użytkownika technologii GNSS”. Ta 80-stronicowa publikacja pozwala zrozumieć szybko zmieniający się rynek nawigacji satelitarnej.


Wszystko, co warto wiedzieć o nowoczesnej nawigacji satelitarnej

Raport przygotowała GSA we współpracy z czołowymi producentami podzespołów oraz odbiorników GNSS. W zamierzeniu autorów ma on być cennym wsparciem zarówno dla użytkowników tych instrumentów, jak i tych, którzy planują ich zakup. – Jesteśmy świadkami niesłychanie szybkiej, a równocześnie bardzo interesującej ewolucji technologii GNSS, która odpowiada na potrzeby automatyzacji, bezpieczeństwa czy wszechobecności pomiarów satelitarnych – mówi Carlo des Dorides, dyrektor wykonawczy GSA. – Nasz pionierski raport szczegółowo bada ten postęp technologiczny i odpowiada na pytanie, co oznacza on dla użytkowników – dodaje.

Raport w przystępny sposób przybliża takie zagadnienia, jak: rozwój regionalnych i globalnych systemów nawigacji satelitarnej (w tym udostępnianie nowych sygnałów i ich możliwości), innowacje w zakresie budowy anten satelitarnych, znaczenie rozwoju półprzewodników, technologie wspomagające pomiary GNSS (w tym PPP) czy rozwiązania do wyznaczania pozycji bez dostępu do sygnałów GNSS.

Publikacja zawiera kilka kluczowych ustaleń, np.:
• już blisko 65% czipów oferowanych na rynku wspiera więcej niż jedną konstelację GNSS, a w przeciągu najbliższych kilku lat wartość zbliży się do 100%;
• obsługa wielu konstelacji GNSS jest najpowszechniejsza wśród odbiorników precyzyjnych (4 systemy obsługuje już co trzeci) oraz tych oferowanych na rynku masowym;
• wciąż istnieje potrzeba opracowania nowych technologii i standardów zapewniających bezpieczeństwo pozycjonowania satelitarnego, co jest istotne np. w lotnictwie;
• już 30% produkowanych odbiorników GNSS wspiera więcej niż jedną częstotliwość;
• wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na większą dokładność i niezawodność pomiaru coraz częściej wykorzystywane będą rozwiązania wykorzystujące dwie częstotliwości (w szczególności E1/L1 + E5/L5);
• rynek producentów czipów GNSS jest już mocno skonsolidowany, choć spodziewane jest pojawienie się nowych graczy, w szczególności dostarczających rozwiązań dla pojazdów autonomicznych.

Pobierz raport [4,7 MB]

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS