wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-05| Mapy

Warszawskie lotnisko udostępnia nowoczesne tyflomapy

Są nowoczesne, innowacyjne i praktyczne. Mowa o nowych dotykowych i udźwiękowionych planach stołecznego Lotniska Chopina – tzw. terminalach tyflograficznych, dzięki którym każdy będzie mógł odnaleźć drogę do wybranego punktu docelowego.


Warszawskie lotnisko udostępnia nowoczesne tyflomapy

Na Lotnisku Chopina obecnie znajdują się cztery takie terminale, które można znaleźć: przed halą odlotów, na przystanku autobusowym przy hali odlotów, przed halą przylotów oraz na przystanku SKM Lotnisko Chopina. Projekt został stworzony dzięki współpracy Polskich Portów Lotniczych z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Plany tyflograficzne zostały wykonane przy użyciu nowatorskich technologii i są trwałym elementem wspomagającym komunikację na lotnisku. Komunikaty głosowe po polsku i angielsku można odtworzyć za pomocą specjalnych przycisków. Po naciśnięciu wybranego przycisku użytkownik usłyszy, gdzie znajdują się najważniejsze obiekty w jego otoczeniu, w którym kierunku powinien się udać i gdzie zostanie mu udzielona pomoc.

Odlewy planów tyflograficznych zostały wykonane z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku. Ta technologia została zastosowana w Polsce po raz pierwszy. Dzięki swoim właściwościom odlew jest przyjemny w dotyku, a zarazem wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to istotne, ponieważ są to plany tyflograficzne, czyli znajdują się na nich wypukłe linie oznaczające ściany, ścieżki, symbole obiektów, opisy w Braille’u czy przyciski, które każdy może dotknąć. Plany zostały przygotowane głównie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach.

Wszystkie plany zostały wyposażone w tzw. beacon – nowoczesny nadajnik Bluetooth. Dzięki temu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć plany za pomocą swojego smartfona. Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze tej aplikacji, mogą pobrać ją ze strony producenta albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.

Producentem planów jest firma Altix – lider na rynku w walce z wykluczeniem cyfrowym osób niewidomych.

Źródło: Lotnisko Chopina


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS