Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-09-30| GNSS

Co dalej z nową generacją GLONASS-a?

Do 2020 roku ma zostać opracowana technologia budowy satelitów GLONASS nowej generacji bez użycia zachodnich komponentów – podaje dziennik „Inzwiestia”.


Co dalej z nową generacją GLONASS-a?

Przypomnijmy, że najnowszy blok K2 ma wyróżniać nadawanie sygnałów na trzeciej częstotliwości L3, a także wykorzystanie technologii wielodostępu CDMA w miejsce dotychczasowej FDMA, co zwiększy kompatybilność GLONASS-a z systemami GPS czy Galileo oraz ułatwi budowę odbiorników wielosystemowych. W budowie tych aparatów przeszkodziły jednak sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone, które uniemożliwiły import kluczowych komponentów satelitarnych.

Teraz producent satelitów GLONASS, Zakłady Reszetniewa, deklaruje, że intensywnie pracuje nad tym, by aparaty bloku K2 składały się niemal wyłącznie z rosyjskich komponentów. Przyznaje jednak, że jest to zdanie bardzo trudne. Dlatego jedną z opcji branych pod uwagę jest również użycie chińskiego hardware’u. – Do 2028 roku konstelacja GLONASS będzie się składała z aparatów wszystkich trzech generacji – deklaruje Nikołaj Testojedow, główny projektant w Zakładach Reszetniewa.

Na razie konstelacja GLONASS składa się przede wszystkim z aparatów generacji M. Oprócz tego testowane są trzy satelity bloku K1. W kolejce do startu czeka 8 aparatów M. Ponadto z Zakładami Reszetniewa podpisano kontrakt na budowę 9 aparatów K1 oraz dwóch K2. Ich starty mają się rozpocząć w 2018 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama