Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-26| Geodezja, Prawo, Imprezy, Kataster

Poznaliśmy wnioski z kaliskiej konferencji katastralnej

Stowarzyszenie Geodetów Polskich opublikowało wnioski z XIX Kaliskiej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbyła się w dniach 15-16 września w Ostrowie Wielkopolskim.


Poznaliśmy wnioski z kaliskiej konferencji katastralnej

Uczestnicy spotkania postulują:
I. Zintensyfikować działania związane z realizacją projektów „Krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu” (K-GESUT) oraz „Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II” (ZSIN II) finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Racjonalne i terminowe wykorzystanie środków unijnych oraz zabezpieczenie jakości prac geodezyjnych poprzez zapewnienie odpowiednich terminów ich realizacji wymaga udrożnienia procedur związanych z uruchomieniem kolejnych przetargów na prace geodezyjne i kartograficzne oraz pilne podpisanie umów z już wyłonionymi wykonawcami.

II. Bez stabilnego i dobrze tworzonego prawa nie jest możliwy długofalowy rozwój społeczny i gospodarczy. Bezpieczeństwo prawne jednostki związane z pewnością prawną umożliwia przewidywalność działań organów państwa, a także prognozowanie działań własnych. Branża geodezyjna doświadcza nadmiaru regulacji prawnych, braku ich zharmonizowania, a przede wszystkim braku należytego ustanowienia w nich odpowiedniej vacatio legis oraz należytego formułowania przepisów przejściowych. Wnioskuje się o stabilność przepisów prawa w zakresie geodezji i kartografii za wyjątkiem niezbędnych uzupełnień gwarantujących ich jednoznaczność i precyzyjność, uzasadnionych uproszczeń oraz korekt błędów w istniejących przepisach. W szczególności wnioskuje się o:
1) doprowadzenie do spójności przepisów ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne i ustawy – Prawo budowlane, w tym:
a) ujednolicenie definicji budynku i pojęć związanych z ich charakterystyką;
b) ujednolicenie i doprecyzowanie zasad pomiaru i obliczania powierzchni zabudowy i powierzchni użytkowej budynku oraz ustanowienie, że dokumentację w tym zakresie sporządza geodeta;
2) doprowadzenie do spójności przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z przepisami dotyczącymi ujawniania użytków gruntowych w ewidencji gruntów i budynków w zakresie wyłączeń gruntów z produkcji rolnej;
3) uszczegółowienie w przepisach trybu ustalania granic nieruchomości objętych aktami własności ziemi;
4) zdefiniowanie w przepisach zasad dotyczących określania zasięgu (obszarowego) użytków gruntowych zabudowanych i zurbanizowanych (obecne przepisy nie wiążą zajętości parametrem obszarowym, co w praktyce prowadzi do dużej dowolności ocennej przy określaniu ich zasięgów po faktycznie zrealizowanym w wyniku procesu inwestycyjnego zagospodarowaniu przestrzennym na danej nieruchomości);
5) uproszczenie procedury dotyczącej zgłaszania organom Służby Geodezyjnej i Kartograficznej prac geodezyjnych lub kartograficznych poprzez: likwidację licencji określającej zakres uprawnień do wykorzystania udostępnionych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, likwidację zgłoszeń uzupełniających, wprowadzenie odpłatności w formie ryczałtu za udostępniane materiały zasobu, określenie w sposób jednoznaczny terminu na przeprowadzenie przez organ weryfikacji dokumentacji będącej wynikiem prac geodezyjnych lub prac kartograficznych.

III. Wprowadzić do przepisów prawa regulację umożliwiającą Głównemu Geodecie Kraju atestację systemów teleinformatycznych wykorzystywanych do prowadzenia baz danych obejmujących zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, o których mowa w art. 4 ust. 1a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Wnioski te zostały przesłane podsekretarzowi stanu w Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Tomaszowi Żuchowskiemu, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofowi Jurgielowi oraz p.o. głównego geodety kraju Aleksandrze Jabłonowskiej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS