Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-22| GNSS

Precyzyjne odbiorniki GNSS wkrótce trafią pod strzechy?

Już na początku przyszłej dekady tanie i precyzyjne odbiorniki satelitarne staną się codziennością w dronach, autonomicznych samochodach czy nawet w smartfonach – przewiduje firma badawcza ABI Research.


Precyzyjne odbiorniki GNSS wkrótce trafią pod strzechy?

Głównym motorem tych zmian ma być rynek samochodowy. By autonomiczne pojazdy stały się codziennością, ich pozycja musi być wyznaczana z centymetrową dokładnością – wyjaśnia ABI Research. – Jest kilka konkurencyjnych technologii, które to umożliwiają. Według nas zwycięży podejście hybrydowe, łączące wskazania skanera laserowego, wysokorozdzielczych map, rozwiązań machine vision czy wreszcie precyzyjnych odbiorników GNSS – mówi główny analityk ABI Research Patrick Connolly.

W ocenie tej firmy ważnym odbiorcą precyzyjnych odbiorników GNSS będzie również rynek dronów oraz elektroniki użytkowej. Głównym hamulcowym w upowszechnianiu tych instrumentów będzie jednak ich wysoka cena, która obecnie wynosi przynajmniej 1 tys. dolarów.

– Koszt urządzenia nie jest jednak tak dużym problemem jak wypracowanie globalnej metody zapewniającej wysoką dokładność pomiaru, np. w technologii RTK czy PPP. Z dzisiejszego punktu widzenia jej wdrożenie byłoby ogromnym przedsięwzięciem bez gwarancji zwrotu z inwestycji – twierdzi Patrick Connolly.

Wśród liderów rynku tanich i precyzyjnych odbiorników ABI Research wskazuje przede wszystkim firmy U-Blox oraz Skytraq, które zaprezentowały już niskokosztowe, jednoczęstotliwościowe czipy wykorzystujące technologie RTK oraz PPP i które planują rozbudować je o obsługę drugiej częstotliwości. Po piętach depczą im takie firmy, jak: ST Microelectronics, Broadcom czy Qualcomm. Obiecująco wyglądają także ambicje start-upów, np. North Surveying, NVS Technologies, REACH czy Swift Navigation, które mogą mocno namieszać na rynku GNSS. Ich celem jest bowiem zbicie ceny precyzyjnego odbiornika satelitarnego poniżej 100 dolarów – wyjaśnia ABI Research.

– Interesująco zapowiadają się również działania takich internetowych gigantów, jak Google czy Alibaba. Ta pierwsza korporacja ogłosiła ostatnio, że w ramach rozwoju systemu Android udostępni deweloperom dane o pseudoodległościach, co szeroko otworzy drzwi dla różnorodnych innowacji. Z kolei chińska firma Alibaba jest głównym partnerem w projekcie, którego celem jest zbudowanie w regionie sieci stacji referencyjnych – mówi Patrick Connolly.

Więcej na ten temat firma ABI Research pisze w swoim najnowszym raporcie pt. „Precision GNSS in AutomotiveandGNSS IC Design Trends: Modules, Standalone, Combo, and Embedded”.

Źródło: ABI Research


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS