Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-16| GIS, Mapy, Software

Stołeczna aplikacja pomoże zaparkować

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozpoczął testy Systemu Informacji Parkingowej. Powiązane z SIP-em czujniki i kamery działają już na dwóch dużych parkingach w mieście. Pojawiła się także specjalna aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum.


Stołeczna aplikacja pomoże zaparkować

Testy prowadzi firma Comarch Polska SA wybrana w przetargu na pilotażowe uruchomienie i obsługę takiego systemu na terenie warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Rozwiązanie ma kontrolować poziom zapełnienia miejsc postojowych i w prosty sposób przekazywać taką informację kierowcom.

ZDM sprawdza dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystuje bezprzewodowe czujniki montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych. Właśnie takie czujniki pojawiły się na parkingu na pl. Konstytucji. Z kolei na parkingu przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater) zajętość miejsc monitorują kamery wideo zainstalowane na jednej z latarń.

Wolne miejsca postojowe wskazuje kierowcom aplikacja mobilna SmartParking Warszawa. Po jej uruchomieniu pojawia się mapa miasta z widoczną liczbą wolnych miejsc postojowych. Aby wyświetlić poszczególne parkingi, należy kliknąć na kółko z liczbą wolnych miejsc. Teraz można już wybrać interesujący nas parking i sprawdzić dokładną lokalizację wolnego miejsca postojowego.

Jeśli znajdziemy wolne miejsce, zaznaczamy je i, klikając na niebieską strzałkę, przechodzimy do nawigacji. Teraz wystarczy tylko określić swoją lokalizację i w drogę. Nawigacja doprowadzi nas do wolnego miejsca postojowego.

Dostępność wolnych miejsc jest aktualizowana co minutę, zatem aplikacja zawsze pokazuje aktualne dane. Na ich podstawie ZDM będzie też mógł analizować zapotrzebowanie na miejsca parkingowe – system umożliwia zbadanie średniego, minimalnego i maksymalnego czasu parkowania oraz wskaźnika rotacji.

Testy systemu potrwają do końca grudnia. W zależności od wyników testów i możliwości budżetowych ZDM planuje rozszerzyć działanie systemu na kolejne parkingi w SPPN.

Źródło: ZDM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS