|2016-09-16|
Mapy
Państwowy Instytut Geologiczny wydał nowy atlas geochemiczny
„Atlas geochemiczny Warszawy i okolic” to źródło wiedzy o stanie zanieczyszczenia gleb, osadów i wód powierzchniowych w stolicy, niezbędne do oceny możliwości użytkowania gruntów. Eksperci państwowej służby geologicznej zobrazowali na 80 tablicach wyniki tysięcy analiz chemicznych, m.in. na zawartość metali ciężkich, związków DDT, WWA i olejów mineralnych.
Atlas w skali 1:100 000 został wydany w ramach realizacji ustawowych zadań państwowej służby geologicznej. Jest on udostępniany w wersji drukowanej (wraz z płytą CD), a także on-line pod adresem: www.mapgeochem.pgi.gov.pl
Opracowanie przedstawia aktualny stan zanieczyszczenia gleb (na głębokości 0,0-0,3 i 0,8-1,0 m), osadów rzecznych, strumieniowych i jeziornych oraz wód powierzchniowych na terenie aglomeracji warszawskiej. Badaniami objęto teren Warszawy oraz jej najbliższe okolice: Łomianki, Ząbki, Marki, Zielonkę, Kobyłkę, Wołomin, Sulejówek, Józefów, Otwock i Piastów, a także część Konstancina-Jeziorny, Piaseczna i Pruszkowa – w sumie ok. 1200 km2.
„Atlas geochemiczny Warszawy i okolic” zawiera 80 kolorowych tablic, na których przedstawiono: • mapę geologiczną zakrytą, • zabudowę terenu, • użytkowanie terenu, • zawartość frakcji piaszczystej, pylastej i ilastej w glebach z głębokości 0,0-0,3 i 0,8-1,0 m, • zawartość całkowitego węgla organicznego w glebach z głębokości 0,0-0,3 m, • pH w glebach z głębokości 0,0-0,3 i 0,8-1,0 m, • zawartość Ag, Al, As, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Hg, Mg, Mn, Ni, P, Pb, S, Sr, Ti, V i Zn w glebach z głębokości 0,0-0,3 i 0,8-1,0 m oraz w osadach, • zawartość dieldryny, endosulfanu I, sumy DDT wraz z pochodnymi, sumy HCH, sumy PCB, sumy WWA i olejów mineralnych w glebach z głębokości 0,0–0,3 m oraz w osadach, • pH, EC, ChZT oraz zawartość Al, As, B, Ba, OWO, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, F, Fe, HCO3, K, Li, Mg, Mn, Mo, Na, NH4, Ni, NO2, NO3, P, Pb, SO4, Sb, SiO2, Sr, Ti, Tl, U, V i Zn w wodach powierzchniowych, • klasyfikację gleb z głębokości 0,0-0,3 m, wskazującą właściwy sposób ich użytkowania (stan gleb spełniający wymagania użytkowe i ochronne zgodnie z wytycznymi rozporządzenia ministra środowiska z 2002 r.).
W części tekstowej atlasu (wydanej w języku polskim i angielskim) zamieszczono opis metodyki prac, charakterystykę obszaru badań (geologia, antropopresja, gospodarka) oraz obszerny komentarz wskazujący anomalie i ich źródła na poszczególnych mapach geochemicznych, a także kilkustronicowe tabele wyników analiz chemicznych i ich opracowania statystyczne. Objaśnienia tekstowe do atlasu zawierają informacje o historycznych i współczesnych formach użytkowania terenu, zmianach stosunków wodnych, miejscach składowania i przetwarzania surowców oraz stosowanych dawniej i dziś surowcach i technologiach przemysłowych, co pozwoliło trafnie określić źródła zanieczyszczeń środowiska oraz wyodrębnić skażenia naturalne od antropogenicznych. Zlokalizowano obszary występowania gleb oraz cieków i zbiorników wodnych zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Ma to istotne znaczenie dla oceny możliwości ich użytkowania.
Atlas został opracowany przez zespół ekspertów państwowej służby geologicznej realizujących program Bezpieczna Infrastruktura i Środowisko. Prace terenowe przeprowadzono w sezonach wiosenno-letnich 2013 i 2014. Analizy chemiczne wykonano zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 w Centralnym Laboratorium Chemicznym, a analizy granulometryczne w Centrum Badań Laboratoryjnych Gruntów i Skał PIG-PIB. Do przygotowania atlasu wykorzystano wytyczne międzynarodowego programu kartograficznego EuroGeoSurveys – FOREGS geochemical baseline mapping of Europe, zakończonego wydaniem Atlasu geochemicznego Europy (http://www.gtk.fi/publ/foregsatlas/) oraz atlasu Chemistry of Europe’s Agricultural Soils (http://gemas.geolba.ac.at/Publications_GEMAS.htm).
Poprzedni Atlas geochemiczny Warszawy i okolic, autorstwa J. Lisa, wydany przez PIG-PIB w roku 1992, zawierał wyniki badań próbek pobranych w latach 1989-90, a więc prawie 20 lat temu.
Więcej informacji
Źródło: PIG-PIB (Hanna Tomassi-Morawiec i Anna Pasieczna)
|