wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-14| Prawo, Kataster

O kształtowaniu katastru w Polsce

W Księgarni Geoforum.pl dostępna jest książka pt. „Wybrane zagadnienia kształtowania katastru nieruchomości w Polsce. Współczesne problemy i trendy”.


O kształtowaniu katastru w Polsce

Problematyka niniejszego opracowania dotyczy wybranych zagadnień z za­kresu funkcjonowania ewidencji gruntów i budynków jako substytutu katastru nieruchomości w Polsce. Autorzy zwracają uwagę na konieczność kompleksowej modernizacji tego systemu w kierunku utworzenia pełnowartościowych baz danych katastralnych.
W rozdziale pierwszym opracowania przedstawiono podstawy tworzenia katastru i ewidencji gruntów oraz organy odpowiedzialne za ich prowadzenie od roku 1947 do chwili obecnej.
Kolejny rozdział monografii poświęcono w całości analizie porównawczej zasad funkcjonowania i kierunków rozwoju systemów katastralnych w wybranych krajach europejskich.
W rozdziale trzecim autorzy poddają analizie obowiązujące w Polsce zasady naliczania podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości i wskazują wybrane problemy występujące na granicy współdziałania ewidencji gruntów i budynków oraz systemu podatkowego.

Opis metodyki tworzenia map numerycznych w powiecie rzeszowskim wraz z analizą konieczności zmian w zakresie modernizacji ewidencji gruntów i budynków pod kątem przekształcenia w pełnowartościowy kataster nieruchomości zawarto w rozdziale czwartym.
Innym analizowanym w pracy problemem konieczność aktualizacji użytków gruntowych na przykładzie wybranych obiektów na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Tej problematyce poświęcony jest rozdział piąty.
W rozdziale szóstym zwrócono uwagę na możliwości wykorzystania satelitarnych technik pomiarowych w pracach terenowych w procesie modernizacji ewidencji gruntów. Ostatni rozdział stanowi podsumowanie rozważań.

Autorami publikacji są: Monika Mika, Anita Kwartnik-Pruc, Przemysław Leń, Anna Bielska, Grzegorz Oleniacz, Leszek Dawid, Krzysztof Deska oraz Anna Trembecka.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i liczy 146 stron. W Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 43,90 zł.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi publikacjami o podobnej tematyce:
Wybrane aspekty prawne i organizacyjne polskiego katastru nieruchomości
Gospodarka nieruchomościami i kataster. Wybrane problemy
Ocena jakości danych ewidencyjnych oraz efektywności funkcjonowania katastru nieruchomości
Aktualne problemy katastru w Polsce
Kierunki rozwoju polskiego katastru na tle rozwiązań światowych

Źródło: Wydawnictwo UR w Krakowie


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS