wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-14| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

LiDAR pomierzy asteroidę

W zeszłym tygodniu z przylądka Canaveral na Florydzie z powodzeniem wystrzelono sondę OSIRIS-REx. Jednym z celów tej misji jest przeprowadzenie skanowania laserowego asteroidy Bennu.


LiDAR pomierzy asteroidę

Sonda ma dotrzeć do Bennu w 2018 roku. Za pomiar asteroidy odpowiadać będzie instrument OSIRIS-REx Laser Altimeter (OLA) skonstruowany w kanadyjskich zakładach Teledyne-Optech, w których powstają również skanery geodezyjne. Pozyskane dane pomogą naukowcom lepiej zrozumieć morfologię tego obiektu, a także wybrać miejsce, z którego sonda pobierze w 2020 r. próbki skał. Zebrany materiał ma wrócić na Ziemię w 2023 roku i będzie mieć nieocenione znaczenie dla naukowców. Podejrzewają oni bowiem, że asteroida nie uległa większym zmianom od momentu powstania, to zaś powinno pozwolić lepiej poznać początki Układu Słonecznego.

Jak wyjaśnia firma Teledyne-Optech, OLA to jeden z najbardziej zaawansowanych LiDAR-ów, jakie stworzono na potrzeby tego typu misji. Instrument jest wyposażony w dwa szybko skanujące lustra i dwa oddzielne lasery, które pozwolą stworzyć model 3D asteroidy. Tymczasem w poprzednich podobnych misjach używano znacznie prostszych urządzeń pomiarowych, działających bardziej na zasadzie zwykłego dalmierza.

Dwa lasery zamontowane w OLA pozwolą skanować zarówno na krótkim, jak i długim dystansie. Laser długiego zasięgu może mierzyć na dystansie do 7 km i będzie pracować podczas zbliżania się sondy do asteroidy. Drugi laser wyróżnia z kolei wysoka szybkość pomiaru (10 tys. pkt/s) i zostanie on użyty, gdy OSIRIS-REx znajdzie się na niskiej orbicie Bennu.

Źródło: Teledyne-Optech


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS