|2016-09-12|
Instytucje
Pierwsze Sympozjum Komisji 4. Międzynarodowej Asocjacji Geodezji za nami
67 naukowców z 16 krajów położonych na 4 różnych kontynentach uczestniczyło w Sympozjum Komisji 4 Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG Commission 4 Positioning and Applications), które odbyło się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w dniach 4-7 września br. W historii Komisji 4 IAG było to pierwsze tego typu wydarzenie, pozostałe komisje IAG organizują swoje dedykowane sympozja od lat.
Sympozjum wspólnie przewodniczyli prezydent Komisji 4 IAG prof. Marcelo Santos (Uniwersytet Nowy Brunswick, Kanada) oraz przewodniczący trzech podkomisji: prof. Vassilis Gikas (Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach, Grecja; komisja 4.1), Michael Schmidt (Uniwersytet Techniczny w Monachium, Niemcy; komisja 4.3) oraz Paweł Wielgosz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Polska; komisja 4.4).
Tematyka wystąpień dotyczyła innowacyjnych technik pozycjonowania, mapowania przestrzennego i aplikacji inżynierskich, teledetekcji atmosfery oraz pozycjonowania multi-GNSS. Ponadto odbyły się spotkania poszczególnych komisji oraz grup roboczych, które miały na celu doprecyzowanie kierunku prac badawczych i rozwojowych na trwającą kadencję 2016-19. W trakcie 8 sesji tematycznych wygłoszonych zostało 41 prezentacji, a w sesji posterowej zaprezentowano 19 plakatów. Pełna lista uczestników oraz szczegółowy program, z możliwością pobrania wybranych prezentacji oraz posterów, dostępne są na stronie internetowej Sympozjum.
Poza częścią merytoryczną w programie znalazło się także miejsce na wieczorne spotkania integracyjne. Pozwoliły one nie tylko wymieniać spostrzeżenia i pomysły w wybornym gronie, ale także zapoznać uczestników, szczególnie tych z odległych zakątków świata, z polską kuchnią oraz gościnnością. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy, na czele z szefem Komisji 4, jednogłośnie złożyli deklarację regularnej organizacji sympozjum w kolejnych kadencjach IAG.
Uczestników sympozjum gościł Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a organizatorzy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr wspierani byli przez pracowników Instytutu Geodezji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydarzenie sponsorowały Geotronics Dystrybucja Sp. z o.o. oraz Leica Geosystems Polska, a patronat medialny nad nim objął portal Geoforum.pl.
Tomasz Hadaś (IGiG UPWr)
|