Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-09-06| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Służebności gruntowe, zasiedzenia i wznawianie znaków granicznych

Zagadnienie standardów dla biegłych sądowych zapoczątko­wane w GEODECIE 5/2016 rozrosło się do pięciu dużych artykułów, ale Bogdanowi Grzechnikowi analizą i oceną udało się objąć wszystkie asortymenty prac. We wrześniowym wydaniu GEODETY omówione zostały rodzaje prac wymienione w tytule.


Służebności gruntowe, zasiedzenia i wznawianie znaków granicznych
W całym cyklu autor wykorzystał wiele konkretnych opracowań i opinii, które stanowią wyjątkowo przydatny materiał dla tego typu rozważań oraz wniosków na przyszłość. Przypomnijmy, że w pierwszym artykule omówiony został status biegłego geodety w Polsce na tle regulacji europejskich, w kolejnych – elementy składowe opisowej opinii dla sądu oraz procedury, a także rodzaje czynnoś­ci bieg­łego geodety i dokumenty, jakie należy wykonać dla poszczególnych asortymentów prac realizowanych na zlecenie sądów cywilnych. Należą do nich: rozgraniczanie nieruchomości, podziały nieruchomości z jednoczesnym zniesieniem współwłasności, służebnoś­ci przesyłu, służebności gruntowe, zasiedzenia oraz wznawianie znaków granicznych.

Najwięcej uwagi Bogdan Grzechnik poświęcił służebnościom przesyłu, ponieważ – jak sam uzasadnia – jest to zagadnienie nowe, które pojawiło się w polskim prawie dopiero wraz ze zmianą kodeksu cywilnego w 2008 r. Dlatego właściciele nieruchomości jeszcze nie w pełni oswoili się z tą instytucją.

(...)

• Zasiedzenie a dane EGiB

(...) W większości przypadków sąd zakłada, że ewidencja gruntów i budynków jako rejestr publiczny jest bezbłędna. W związku z tym wyrys i wypis uznaje za dokument będący 100-procentową podstawą do wydania postanowienia o zasiedzeniu nieruchomości. W postanowieniu jest wówczas lakoniczny zapis, że pan XXX zasiedział np. nieruchomość oznaczoną jako działka nr 5 o powierzchni 800 m kw. O tym, w jakich granicach, nie ma ani słowa. Znam taki przypadek, że właś­ciciel chciał po uzyskaniu zasiedzenia budować dom w odległości 4 m od granicy, bo działka była wąska. Widząc to, sąsiad wystąpił o rozgraniczenie i okazało się, że granicę ewidencyjną trzeba było przesunąć o 5 m, a powierzchnia zmniejszyła się o 200 m kw. Na pozostałej częś­ci działki właś­ciciel nie mógł już domu zbudować. Takich sytuacji jest wiele.

Dlatego uważam, że wykonując dla sądu mapę do zasiedzenia, nie można bezkrytycznie opierać się na wyrysach. W pierwszej kolejności trzeba ustalić na gruncie granice zasiedzenia, najlepiej w obecności sądu, punkty graniczne tego przedmiotu zasiedzenia zastabilizować i dopiero wówczas wykonać dokumentację. Następnie należy poprawić ewidencję i wtedy można już sporządzić wyrys i wypis jako pełnowartoś­ciowy dokument.

A oto schemat działania przy wykonywaniu map (wyrysów) do zasiedzenia.
Czynności i niezbędne dokumenty
1. Zgłoszenie pracy, faktury, materiały i ich analiza.
2. Pomiary, sprawdzenie granic, jednoznaczne ich ustalenie z udziałem stron (protokół).
3. Sporządzenie operatu geodezyjnego.
4. Opracowanie mapy lub sporządzenie wyrysu i wypisu z ewidencji gruntów i budynków.
5. Przygotowanie opinii opisowej dla sądu...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

We wrześniowym wydaniu GEODETY ponadt m.in.:
• Geodezja pod napięciem – o obsłudze rozbudowy Elektrowni Kozienice rozmawiamy z Maciejem Kowalskim z firmy Geo-Mapa
• Geodane do e-koszyka. Serwis do składania wniosków o udostępnienie danych z centralnej części PZGiK
• Dostęp do drogi publicznej a podział sąsiedniej nieruchomości – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Dane podmiotowe. O sprostowaniu błędnego wpisu w EGiB, część I
• Kataster 2015, czyli jak przebiega modernizacja ewidencji gruntów i budynków
• Dlaczego geodezja i kartografia? Nowo przyjęci studenci opowiadają o wyborze kierunku

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama