wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-31| Geodezja

Udostępniamy raport o lokalnych stowarzyszeniach geodetów

Na prośbę lokalnych organizacji zrzeszających geodetów publikujemy pełną treść artykułu „Praca u podstaw”. Raport ukazał się w sierpniowym numerze GEODETY.


Udostępniamy raport o lokalnych stowarzyszeniach geodetów

W 2015 i 2016 r. powstało aż dziesięć nowych takich organizacji. Powołanie przynajmniej kilku kolejnych jest tylko kwestią czasu. Skąd to nagłe ożywienie? Dlaczego ci, którzy na co dzień konkurują ze sobą na lokalnym rynku, zdecydowali się na ten rodzaj współpracy?

Nie jest to wprawdzie jakiś ruch masowy, ale na pewno zjawisko, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Prześwietlonych przez nas 18 stowarzyszeń (…) zrzesza łącznie 328 geodetów, czyli na jedną organizację przypada średnio 18 osób. Najliczniejsze są Stowarzyszenie Geodetów Ziemi Bełchatowskiej oraz Zamojskie Stowarzyszenie Geodetów – odpowiednio 35 i 33 działaczy. Najmniej, bo 10 członków, liczy istniejące od stycznia br. Stowarzyszenie Geodeci Ziemi Wągrowieckiej. Najstarsze – Stowarzyszenie Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej – powstało w lutym 2001 r., pozostałe zaś na przestrzeni ostatnich 6 lat (w tym 4 w 2016 r.).

Najwięcej stowarzyszeń działa na terenie woj. łódzkiego (aż 5) i lubelskiego (4). Po dwa na terenie woj. małopolskiego i wielkopolskiego, a po jednym – kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Wśród siedzib tych organizacji nie ma żadnego miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (siedzibą Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego są Kartuzy, a Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Kujawskiej – Brześć Kujawski). Ponadto warto odnotować, że w naszym zestawieniu znalazły się dwie organizacje o podobnych nazwach: Stowarzyszenie Geodetów Tomaszowskich i Tomaszowskie Stowarzyszenie Geodetów. Mają one jednak różne siedziby (są to odpowiednio: Tomaszów Mazowiecki i Tomaszów Lubelski) i działają na terenie różnych województw.

Kto może, a kto nie

Zdecydowana większość członków lokalnych stowarzyszeń to właściciele firm i zatrudnieni w przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych. Pracowników administracji publicznej jest zaledwie kilkunastu i tylko w niewielkim stopniu odpowiadają za to obostrzenia w regulaminach tych organizacji. Członkostwa osobom, które są zatrudnione w organach władzy, organach samorządu terytorialnego bądź jednostkach samorządu terytorialnego, odmawia np. statut Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Kujawskiej, a w regulaminie Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej stoi, że „Stowarzyszenie tworzą właściciele firm geodezyjnych działających jako pracodawcy oraz osoby fizyczne prowadzące zarejestrowaną geodezyjną działalność gospodarczą”…

Pełna treść artykułu „Praca u podstaw”

Ponadto w sierpniowym numerze:

• Geodeto, nie bój się BIM-u – o znaczeniu nowoczesnych technologii pomiarowych oraz modelowania informacji o budynkach na placu budowy mówi Tomasz Rylski z firmy Skanska
• By mierzyło się lepiej, czyli recepta WPG na rozwiązanie problemów napotykanych przez geodetę w procesie inwestycyjnym
• Choćby klęska, musi być licencja. Główny geodeta kraju wreszcie zabrał głos w sprawie geodetki z Puław
• Jak poradzić sobie z kablami na działce? – Bogdan Grzechnik prezentuje standardy do obsługi geodezyjnej sądów cywilnych, cz. IV
• Błędny wpis w EGiB i jego konsekwencje – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Kto zyska, a kto straci? – zmiany w Pgik wprowadzone nowelizacją tzw. megaustawy telekomunikacyjnej

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS