wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-31| Geodezja, Prawo

Geodezja powraca pod skrzydła budownictwa

Dziś (31 sierpnia) wchodzi w życie nowelizacja tzw. ustawy działowej, która finalizuje przekazanie w rządzie spraw geodezji i kartografii do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Geodezja powraca pod skrzydła budownictwa

Przypomnijmy, że sprawy te leżały w gestii ministra właściwego ds. administracji od 2007 roku, a wcześniej zajmowało się nimi Ministerstwo Budownictwa.

Pierwszym krokiem w kierunku powrotu geodezji i kartografii pod skrzydła budownictwa było uchwalenie w listopadzie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, która odpowiedzialnym za te kwestie uczyniła ministra właściwego ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Mimo to w Prawie geodezyjnym i kartograficznym to wciąż minister administracji odpowiadał za wydawanie rozporządzeń wykonawczych czy prowadzenie naboru głównego geodety kraju.

Teraz, po wejściu w życie ustawy z 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, się to zmienia. W akcie tym w 28 miejscach sformułowanie „minister właściwy do spraw administracji publicznej” zastąpiono wyrazami „minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa”.

Równolegle nowelizacja zmieniła ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej, czyniąc ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa organem wiodącym w temacie zagospodarowanie przestrzenne.

Najnowsza nowelizacja otwiera drogę do zmiany niektórych rozporządzeń. Jak bowiem podczas czerwcowego spotkania z przedstawicielami branży geodezyjnej mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, brak tych przepisów uniemożliwiał np. wyczekiwaną przez wielu geodetów zmianę rozporządzenia „o standardach”.

Aktu tego nie ma jednak na razie w planie prac legislacyjnych MIiB. Znajdziemy tam za to zmianę rozporządzeń ws. EGiB oraz ws. udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty. Ich modyfikacja jest związana z wejściem w życie tzw. megaustawy telekomunikacyjnej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS