Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-09| Teledetekcja, Sprzęt

Amerykańscy naukowcy zbudowali LiDAR za 10 dolarów

Zdecydowanie mniejszy, lżejszy i tańszy niż dotychczasowe sensory – taki ma być skaner laserowy zaprezentowany przez dwa amerykańskie ośrodki badawcze.


Amerykańscy naukowcy zbudowali LiDAR za 10 dolarów

Urządzenie ma formę czipu i opracował je zespół naukowców z renomowanego Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz DARPA (laboratorium amerykańskiej armii), a swoim osiągnięciem instytucje pochwaliły się na stronie IEEE.

Na czym polega przewaga tego LiDAR-u? Przede wszystkim na tym, że pozbawiony jest ruchomych części, dzięki czemu udało się znacznie zredukować jego rozmiary oraz wagę. Jak widać na zdjęciu, laserowy czip jest wielkości ziarnka ryżu i bez problemu mieści się na dziesięciocentowej monecie.

Obiecująco brzmią ponadto zapowiedzi dotyczące ceny takiego urządzenia. Naukowcy twierdzą, że bez problemu można je produkować na masową skalę, bazując na obecnie funkcjonujących technologiach produkcyjnych. Szacują jednocześnie, że docelowo koszt takiego LiDAR-u może wynieść raptem 10 dolarów, co pozwoli stosować go na niespotykaną dotychczas skalę.

Pewien haczyk tkwi jednak w osiągach takiego skanera, które są znacznie słabsze od profesjonalnych LiDAR-ów. Maksymalny zasięg wynalazku to raptem 2 metry (minimalny to 5 cm), rozdzielczość pomiaru to 3 cm na dystansie 2 metrów, a pole widzenia wynosi około 55 stopni. W ciągu najbliższego roku naukowcy chcą jednak poprawić zasięg do 10 metrów, a pole widzenia do 100 stopni. Dodają ponadto, że z teoretycznego punktu widzenia taki czip mógłby mierzyć na dystansie nawet 100 metrów.

Z artykułu amerykańskich naukowców nie wynika jednak, że urządzenie miałoby znaleźć zastosowanie w pomiarach geodezyjnych. Mówią oni raczej o robotyce oraz automatycznie sterowanych samochodach.

Wynalazcy mają nadzieję, że laserowy czip trafi na komercyjny rynek najdalej za kilka lat.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS