wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-09| Teledetekcja, Sprzęt

Amerykańscy naukowcy zbudowali LiDAR za 10 dolarów

Zdecydowanie mniejszy, lżejszy i tańszy niż dotychczasowe sensory – taki ma być skaner laserowy zaprezentowany przez dwa amerykańskie ośrodki badawcze.


Amerykańscy naukowcy zbudowali LiDAR za 10 dolarów

Urządzenie ma formę czipu i opracował je zespół naukowców z renomowanego Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz DARPA (laboratorium amerykańskiej armii), a swoim osiągnięciem instytucje pochwaliły się na stronie IEEE.

Na czym polega przewaga tego LiDAR-u? Przede wszystkim na tym, że pozbawiony jest ruchomych części, dzięki czemu udało się znacznie zredukować jego rozmiary oraz wagę. Jak widać na zdjęciu, laserowy czip jest wielkości ziarnka ryżu i bez problemu mieści się na dziesięciocentowej monecie.

Obiecująco brzmią ponadto zapowiedzi dotyczące ceny takiego urządzenia. Naukowcy twierdzą, że bez problemu można je produkować na masową skalę, bazując na obecnie funkcjonujących technologiach produkcyjnych. Szacują jednocześnie, że docelowo koszt takiego LiDAR-u może wynieść raptem 10 dolarów, co pozwoli stosować go na niespotykaną dotychczas skalę.

Pewien haczyk tkwi jednak w osiągach takiego skanera, które są znacznie słabsze od profesjonalnych LiDAR-ów. Maksymalny zasięg wynalazku to raptem 2 metry (minimalny to 5 cm), rozdzielczość pomiaru to 3 cm na dystansie 2 metrów, a pole widzenia wynosi około 55 stopni. W ciągu najbliższego roku naukowcy chcą jednak poprawić zasięg do 10 metrów, a pole widzenia do 100 stopni. Dodają ponadto, że z teoretycznego punktu widzenia taki czip mógłby mierzyć na dystansie nawet 100 metrów.

Z artykułu amerykańskich naukowców nie wynika jednak, że urządzenie miałoby znaleźć zastosowanie w pomiarach geodezyjnych. Mówią oni raczej o robotyce oraz automatycznie sterowanych samochodach.

Wynalazcy mają nadzieję, że laserowy czip trafi na komercyjny rynek najdalej za kilka lat.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS