wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-08-04| Geodezja, Prawo, Instytucje

Jak zakładać bazę GESUT?

Czy inicjalną bazę GESUT powiat możne tworzyć etapami? Pod koniec lipca w tej sprawie wypowiedział się ówczesny główny geodeta kraju, a jego stanowisko opublikowała śląska Wojewódzka Inspekcja Geodezyjna i Kartograficzna.


Jak zakładać bazę GESUT?

W liście do GUGiK-u śląski WINGiK Mirosław Puzia zwrócił uwagę, że utworzenie inicjalnej bazy geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) dla całego powiatu jest procesem długotrwałym i wiąże się z koniecznością poniesienia jednorazowo znacznych nakładów finansowych. W związku z tym pyta, czy baza ta może być tworzona etapowo, np. dla części powiatu (gminy czy obrębu) lub poszczególnych rodzajów sieci. Jeśli tak, to jak powinna wyglądać procedura zakładania takiej bazy?

„Słuszne i zasadne jest rozwiązanie polegające na tym, aby inicjalną bazę GESUT tworzyć etapami, dla obszarów poszczególnych gmin, dostosowując to działanie do możliwości finansowych starostw w danym roku budżetowym” – odpowiada Kazimierz Bujakowski. Dodaje również, że starosta – w celu sprawnego współdziałania z przedstawicielami poszczególnych sieci – powinien wypracować i uzgodnić z nimi harmonogram, sposób i formę przeprowadzania weryfikacji inicjalnej bazy GESUT, w tym aspekty organizacyjno-techniczne przekazywanych do uzgodnienia materiałów, jak również czasochłonność i pracochłonność prac związanych z przeprowadzeniem tej weryfikacji.

Ponadto w ocenie Kazimierza Bujakowskiego w Biuletynie Informacji Publicznej można zamieścić informację o utworzeniu powiatowej bazy GESUT dla części obszaru powiatu, mając na względzie gminy należące do tego powiatu. Nie należy natomiast ogłaszać powiatowej bazy GESUT utworzonej jedynie dla poszczególnych sieci uzbrojenia terenu.

Pełna treść odpowiedzi GGK

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GESUT Od kiedy obowiązuję przepisy dotyczące baz danych ? Było na to wystarczająco dużo czasu, żeby to w terminie zrobić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powiaty do końca roku powinny mieć założone bazy. Prawo obowiązuje tylko wykonawców czy administrację również. Słuszne robienie obrębami lub gminami czy sieciami gdy rozpoczęto prace zaraz po wprowadzeniu takiego zapisu a nie na koniec. Ale tak się u nas stosuje zapisy ustaw i rozporządzeń - bardzo wybiórczo.
 5 
odpowiedz zgłoś
Słuszne i zasadne odpowiada Kazimierz Bujakowski. mhm
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS