|2016-08-04|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Jak zakładać bazę GESUT?
Czy inicjalną bazę GESUT powiat możne tworzyć etapami? Pod koniec lipca w tej sprawie wypowiedział się ówczesny główny geodeta kraju, a jego stanowisko opublikowała śląska Wojewódzka Inspekcja Geodezyjna i Kartograficzna.
W liście do GUGiK-u śląski WINGiK Mirosław Puzia zwrócił uwagę, że utworzenie inicjalnej bazy geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) dla całego powiatu jest procesem długotrwałym i wiąże się z koniecznością poniesienia jednorazowo znacznych nakładów finansowych. W związku z tym pyta, czy baza ta może być tworzona etapowo, np. dla części powiatu (gminy czy obrębu) lub poszczególnych rodzajów sieci. Jeśli tak, to jak powinna wyglądać procedura zakładania takiej bazy?
„Słuszne i zasadne jest rozwiązanie polegające na tym, aby inicjalną bazę GESUT tworzyć etapami, dla obszarów poszczególnych gmin, dostosowując to działanie do możliwości finansowych starostw w danym roku budżetowym” – odpowiada Kazimierz Bujakowski. Dodaje również, że starosta – w celu sprawnego współdziałania z przedstawicielami poszczególnych sieci – powinien wypracować i uzgodnić z nimi harmonogram, sposób i formę przeprowadzania weryfikacji inicjalnej bazy GESUT, w tym aspekty organizacyjno-techniczne przekazywanych do uzgodnienia materiałów, jak również czasochłonność i pracochłonność prac związanych z przeprowadzeniem tej weryfikacji.
Ponadto w ocenie Kazimierza Bujakowskiego w Biuletynie Informacji Publicznej można zamieścić informację o utworzeniu powiatowej bazy GESUT dla części obszaru powiatu, mając na względzie gminy należące do tego powiatu. Nie należy natomiast ogłaszać powiatowej bazy GESUT utworzonej jedynie dla poszczególnych sieci uzbrojenia terenu.
Pełna treść odpowiedzi GGK
JK
|